Email: kontakt@zagranica24.pl

Zamek Neuschwanstein – bajka na romantycznym szlaku Bawarii

W Bawarii bajkowe klimaty można napotkać na każdym kroku, a zamek Ludwika II jest tego najbardziej magicznym przykładem. Okazały i rycerski, choć rycerzy na jego dziedzińcu nigdy nie było. Jaka jest więc historia tego zamku? Zanurzmy się w jego romantycznych zakamarkach oraz sprawdźmy, co ciekawego ma do zaoferowania to miejsce.

Między górami a jeziorami

Aby zobaczyć zamek Neuschwanstein, trzeba pojechać do południowej Bawarii. Lokalizacja jest równie bajkowa jak sama budowla – z jednej strony góry, z drugiej widok na jeziora, pastwiska i pobliską miejscowość. Sam zamek stoi na pozornie niedostępnym, skalistym wzniesieniu. Dwór tego zamku miałby do podziwiania prawdziwie sielski krajobraz.

Zamek z marzeń i legend

Rozmach, bohaterstwo i rycerski kodeks – takie wyobrażenie na temat czasów, których już nikt nie miał prawa pamiętać, panowało w XIX w. Wtedy to właśnie powstał zamek Neuschwanstein, który jest wytworem nostalgii i tęsknoty za mitologicznymi czasami, kiedy zamki sięgały nieba a poddani kochali swoich władców. Docelowo miał być prywatną siedzibą bawarskiego króla, abdykowanego Ludwika II Wittelsbacha. Ludwik został przez wielu zapamiętany jako szaleniec, żyjący w świecie swoich bajkowych wyobrażeń, w których pobrzmiewała wyniosła muzyka Wagnera. Tak czy siak, jego romantyczne inspiracje doprowadziły do powstania najbardziej pocztówkowego zamku Europy. Jak na ironię, król nie dożył nawet końca budowy tej wyjątkowej posiadłości i wkrótce po jego śmierci, Neuschwanstein zamek stał się obiektem turystycznym.

Ludwik nie mógł też przewidzieć, że jego zamkiem zainspiruje się później najpopularniejsze na świecie studio animacji. Zamek Śpiącej Królewny, który można zobaczyć w Disneylandzie oraz w logo Disneya był wzorowany właśnie na pełnym wieżyczek zamku Neuschwanstein. Nowy łabędzi kamień – bo tak można luźno przetłumaczyć nazwę zamczyska – wiele razy występował w popkulturze, np. jako tło w scenografii filmów.

Zwiedzanie

Dziś zamek Neuschwanstein jest główną atrakcją turystyczną Bawarii i przyciąga ogromne rzesze turystów, bo ponad milion odwiedzających rocznie! Warto jednak nie zniechęcać się tłumami, ponieważ drugiego takiego zamku nie ma nigdzie indziej. Zwiedzanie można zacząć już u stóp wzgórza, ponieważ do zamku prowadzi malowniczy, pieszy szlak. Jego przejście zajmuje niewiele, bo około pół godziny, a jednocześnie pozwala stopniowo wczuwać się w klimat miejsca. Opcją dla bardziej leniwych jest przejażdżka busem.
Zwiedzanie samego zamku możliwe jest jedynie pod okiem przewodnika i zajmuje nieco ponad pół godziny. Cena za wejście to koszt kilkunastu euro za osobę, natomiast młodzież i dzieci poniżej 18 roku życia mają wstęp za darmo.

 


 Zwiedzamy Hamburg- Czy warto?


Neuschwanstein – zamek czy teatr

Wycieczka po Neuschwanstein przypomina wizytę w teatrze, i to nie byle jakim. Trudno opisać wrażenia jednym słowem, ponieważ architekturę i wystrój cechuje wysoki eklektyzm. Bryła zamku to m.in. połączenie romańskich i gotyckich rozwiązań. Dolna kondygnacja to część gospodarcza, natomiast pomieszczenia królewskie znajdują się wyżej. Trudno się nie zdziwić, kiedy podczas zwiedzania oczom ukazuje się nawet jaskinia.

Ulubionym pomieszczeniem Ludwika miała być Sala Śpiewaków, która jest najbardziej okazałym lokalem w Neuschwanstein. Drugim reprezentacyjnym pomieszczeniem zamczyska jest Sala Tronowa, otoczona pełnymi kolorów arkadami. Obydwie sale stanowią hołd wobec średniowiecznej kultury rycerskiej, o czym przypominają obecne w nich motywy z eposów epoki. Przyglądając się bliżej poszczególnym komnatom można zauważyć inspiracje legendami o świętym Graalu, średniowiecznymi poetami oraz twórczością Wagnera. Neuschwanstein zamek posiada także tarasy widokowe, z których można podziwiać okoliczny krajobraz.

 


Europa Park- miejsce dla całej rodziny


Sposób na dobre zdjęcie

Powrót bez pamiątkowego zdjęcia z widokiem na Neuschwanstein byłby grzechem. Aby zobaczyć zamek w całej okazałości, trzeba wybrać się jednak nieco dalej. Najlepiej na Most Marii położony nad rzeką Pöllat na wysokości 984 m, który rozpościera się między dwoma skałami. Samo wejście na niego jest niewątpliwą przygodą. Jest to jednocześnie najpopularniejsza miejscówka z której widać cały Neuschwanstein w prawdziwie baśniowej scenerii. Patrząc z tej perspektywy można poczuć się jak prawdziwy wędrowiec zza siedmiu gór, który w końcu dotarł do celu.

A co w okolicy?

Nie każdego usatysfakcjonuje zaliczenie pojedynczego obiektu i powrót do domu. Na szczęście południowa Bawaria to bardzo barwny region i warto wyskoczyć poza okolice zamku, aby załapać szerszy kontekst. Jedną z najbliżej położonych miejscowości jest Füssen. To historyczne miasteczko oferuje spacery po średniowiecznych uliczkach, widok na barokowe budowle oraz porządny obiad i piwo w jednym z licznych lokali.
Warto też odwiedzić po drodze wspomniany zamek Hohenschwangau, który również jest świadectwem niemieckiego historycyzmu. Kto chce poszerzyć swoje historyczne horyzonty, powinien odwiedzić także Muzeum Królów Bawarskich, a w ramach odskoczni udać się nad urokliwe jezioro Alpsee.

 


Czy wiesz, co skrywa wyspa Mainau?


 

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”