Email: kontakt@zagranica24.pl

Dania – kompendium wiedzy

Dania położona jest w Północnej Europie, a dokładniej mówiąc na Półwyspie Jutlandzkim. Warto wspomnieć również i o tym, że do Danii zaliczamy także wyspy rozdzielające Morze Bałtyckie i Morze Północne. 

Królestwo Danii od a do z

Królestwo Danii jest monarchią konstytucyjną tworzoną przez Danię, Wyspy Owcze i Grenlandię. Pamiętać należy o tym, że zarówno Grenlandia, jak i Wyspy Owcze są terytoriami całkowicie zależnymi Danii. Oba terytoria nie są tak naprawdę koloniami, a jedynie regionami administracyjnymi. Każde z trzech Państw posiada własną administrację, która kierowana jest przez oddzielny rząd. Powierzchnia Królestwa Danii wynosi 2.220.093km² (Dania powierzchnia wynosi – 43.094km², Grenlandia – 2.175.600 km², a Wyspy Owcze – 1.399km²).

Jakie ukształtowanie terenu?

Dania jest krajem typowo nizinnym. Najwyższe wzniesienie (Yding Skovhoj) sięga jedynie 172m n.p.m. i ulokowane jest we wschodniej Jutlandii. Największą cześć powierzchni tego kraju stanowi właśnie wspomniany Półwysep Jutlandzki, który liczy 29 650 km². Resztę terenu kraju stanowią liczne wyspy (443 wysp), z czego największe to: Bornholm, Fionia, Lolland i Falster. W zachodniej części kraju znajduje się szereg mierzei, które tworzą przepiękne jeziora i zalewy. Na wschodzie dominują z kolei wąskie zatoki, które sięgają w głąb lądu. Warto wspomnieć także i o tym, że większość wysp, jak i również sam Półwysep Jutlandzki cechuje polodowcowy krajobraz.


Poznaj jezioro Bodeńskie! Sprawdź!


Jaki klimat jest w Danii?

Klimat Danii jest łagodny. Jedynie pod wpływem Oceanu Atlantyckiego mogą niekiedy pojawić się okresowe fale zimnego powietrza. W stolicy kraju średnia temperatura w styczniu wynosi około 1°C, a w lipcu 17°C. Jeżeli chodzi o opady, to rocznie spada ok. 80cm deszczu.

Ludność – co warto wiedzieć?

97% mieszkańców Danii stanowią oczywiście Duńczycy. Pozostałe grupy etniczne to przede wszystkim Turcy, Eskimosi i Skandynawowie. Jeżeli chodzi o grupy wyznaniowe to dominują tutaj luteranie (ok. 89%). Katolicy stanowią jedynie 2%. Ogólna ludność Danii wynosi 5,5 mln.

Jaki jest język urzędowy w Danii?

Językiem urzędowym w Danii jest oczywiście język duński. Warto jednak wspomnieć o tym, że może on występować w bardzo wielu regionalnych dialektach. Jeżeli chodzi o języki obce, to największym zainteresowaniem cieszy się nie tylko język angielski, ale również język niemiecki. Pamiętać należy również i o tym, że każdy magistrat dla obcokrajowców oferuje możliwość nauki języka duńskiego.


Czy warto zwiedzić Amsterdam? 


Dania- Jakie najważniejsze miasta?

Najważniejszym miastem Danii jest oczywiście stolica, czyli Kopenhaga, którą zamieszkuje około 617 000 mieszkańców. Najbardziej znanymi atrakcjami Kopenhagi jest zamek królewski Amalienborg, Ogrody Tivoli i sławna sala koncertowa Tivolis Koncertsal. Najbardziej znanym symbolem stolicy jest jednak Mała Syrenka. Bardzo wiele ciekawych zabytków można znaleźć również w mieście Roskilde, które przez wiele długich lat było stolicą Danii. To właśnie tutaj odbywają się słynne festiwale muzyczne. Wśród turystów dużym zainteresowaniem cieszą się również takie miasta jak np. Aarhus, Frederiksberg i Charlottenlund.

Jaki jest ustrój polityczny w Danii?

Dania jest monarchią konstytucyjną, a najwyższą władzę sprawuje tutaj monarcha. Zgodnie z Konstytucją zarówno król, jak i królowa musi należeć do Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego. Monarcha sprawuje władzę ustawodawczą, która realizowana jest poprzez jednoizbowy parlament – Folketinget. Parlament wyłaniany jest w powszechnych wyborach, które odbywają się co 4 lata. Folketinget sprawuje kontrolę nie tylko nad rządem, ale również nad administracją. Władza wykonawcza także należy do monarchy, który kontroluje ministrów i rząd. Jeżeli chodzi o władzę sądowniczą, to w Danii sprawują ją niezawisłe sądy I i II instancji i Sąd Najwyższy.

Kuchnia duńska

Najbardziej znanymi daniami duńskimi jest dorsz z sosem musztardowym, roztopionym masłem i jajkiem na twardo. Dużym zainteresowaniem cieszy się także pieczona kaczka z jabłkiem, śliwkami, ziemniakami i kapustą. Na całym świecie ogromnym zainteresowaniem cieszą się duńskie ciasteczka – wienerbrod, przepyszne rogale, aeblekage – magiczne ciasto z jabłkami i migdałowe obwarzanki, które zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających smakoszy. Współczesna kuchnia duńska jest dość tłusta. Spowodowane jest to nie tylko srogimi i długimi zimami, ale również tym, że Duńczycy przez dłuższy okres zajmowali się głównie rolnictwem. Dla większości Duńczyków tradycyjną potrawą ich kuchni są oczywiście kanapki, które dostępne są nawet w 70 różnych wariantach.

 


Poznaj jeden z najpiękniejszych zamków..


 

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”