Email: kontakt@zagranica24.pl

Keukenhof – żywe dzieło sztuki

Holandia to jedno z państw na świecie, które na samą myśl o nim budzi wiele skojarzeń nawet u osób, które nigdy tam nie były. Dla przykładu Holandia słynie ze wspaniałych serów. Bogactwo terenów pod pastwiska to solidna podstawa produkcji mleka koziego, krowiego czy owczego. Stąd prosta droga do wytwórstwa wielu gatunków serów eksportowanych w ogromnych ilościach na cały świat.
Następne skojarzenie to oczywiście rowery, oraz doskonale rozbudowana sieć ścieżek rowerowych. Dla wielu Holendrów rower to jedyny słuszny środek lokomocji na co dzień i korzystają z niego przez okrągły rok.
Jeśli mowa o Holandii, to nie wolno zapomnieć o swoistym symbolu tego kraju czyli o wiatrakach, których tutaj jest ponad tysiąc, a które obecnie głównie spełniają już tylko rolę atrakcji turystycznej.
Kolejnym niezwykle charakterystycznym elementem Holandii są tulipany i tu z pewnością nie tylko miłośnicy tych kwiatów przyznają, że widok ciągnących się hektarów pól z kwitnącymi tulipanami jest co najmniej zachwycający. To jednak wciąż niewiele w porównaniu z tym, co można zobaczyć w holenderskich, słynnych ogrodach Keukenhof.


Jarmark Bożonarodzeniowy w Dreźnie


Keukenhof, w dosłownym tłumaczeniu ogród kuchenny

Położony jest w miejscowości Lisse znajdującej się około 40 km od Amsterdamu. Ogród kuchenny to teren dawnej posiadłości holenderskiej księżnej Jakoby van Beieren, która urzędowała tutaj w XV wieku. Z kolei mniej więcej od połowy XX wieku Keukenhof stało się miejscem jedynej w swoim rodzaju corocznej wystawy kwiatów cebulkowych, aspirującej obecnie do największej na świecie.
Ogrody Keukenhof to miejsce szczególne na mapie Holandii. Setki tysięcy turystów z całego świata, każdego roku, przyjeżdża tutaj aby podziwiać to, czym może pochwalić się holenderski sektor kwiatowy. Na terenach parku, o typowo angielskim stylu krajobrazowym, rokrocznie nasadzonych zostaje około 7 milionów cebulek kwiatowych, co ciekawe cebulki są sadzone ręcznie przez ogrodników.
Na uwagę zasługuje też fakt, że co roku Keukenhof wygląda inaczej. Aranżacje kwiatowe zmieniają się także w ciągu sezonu, zaplanowane tak, aby kwitnące kwiaty zachwycały przez cały okres otwarcia ogrodów.

 


Rijksmuseum – perła Niderlandów


Ogrody Keukenhof

Zwane też ogrodami wiosennymi, otwierają dla turystów swoje podwoje na początku wiosny i działają przez przez około 8 tygodni. Po tym czasie Keukenhof jest zamykany, aż do następnego roku. Co dzieje się zatem w tak krótkim, ale bardzo intensywnym czasie? Bardzo wiele, między innymi ponad 20 wystaw kwiatowych. Wśród wielu gatunków tulipanów znaleźć można również hiacynty, krokusy i żonkile, a także orchidee układające się w przemyślane kompozycje będące swoistymi, żywymi dziełami sztuki.
Liczne imprezy towarzyszące oraz zmieniające się wystawy kwiatów zachęcają do wycieczek do tego oryginalnego miejsca. Na szczególną uwagę zasługuje wystawa lilii, na której można zobaczyć ponad 300 różnych gatunków tych kwiatów. Kontakt z niezliczoną ilością odcieni żółci, czerwieni, różu, fioletu i zieleni wraz z feerią zapachów to iście królewskie przywitanie wiosny, zupełnie wyjątkowe i niezapomniane doznanie, nie porównywalne z niczym innym.

Sztuka w Keukenhof

Jednak Keukenhof to nie tylko ogród z kwiatami, ale także miejsce gdzie piękno natury spotyka się ze sztuką. Oprócz na stałe znajdujących się tu rzeźb holenderskich artystów, co roku powstają nowe, czasowe wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii oraz organizowane są koncerty muzyczne. Do Keukenhof wycieczka może zostać zorganizowana między innymi przez biura podróży, a bilety można nabyć na miejscu lub zakupić online. Po terenach ogrodu wiosennego można poruszać się pieszo, rowerem po wyznaczonych ścieżkach lub łodziami z elektrycznymi silnikami pływającymi po licznych kanałach. Ten ostatni sposób to wyjątkowa rozkosz dla zmysłów. Keukenhof to także dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna, na miejscu dostępne są restauracje i sklepy z pamiątkami. Można też nabyć cebulki kwiatów.

Wyjątkowość tego miejsca sprawia, że zorganizowana do Keukenhof wycieczka ma szansę na zawsze pozostać w pamięci.

 


Na północ nad cieśniny duńskie – Praca w Danii


 

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”