Email: kontakt@zagranica24.pl

Rijksmuseum – perła Niderlandów

Amsterdam, wyjątkowe miasto położone nad rzeką Amstel i licznymi kanałami, bywa nazywany Wenecją Północy. Znany jest głównie jako miasto portowe, ośrodek naukowy i jedna z ciekawszych europejskich destynacji turystycznych. W Amsterdamie znajduje się również jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Holandii – Rijksmuseum.

 

Historia muzeum Rijksmuseum w Amsterdamie

Rijksmuseum w Amsterdamie to obiekt wyjątkowy w skali całego kraju. Pierwotnie otwarte w 1800 roku w Hadze pod nazwą Narodowa Galeria Sztuki – Nationale Kunstgallerij. Następnie kilkakrotnie przenoszone, aż w końcu w 1808 roku dekretem Ludwika Bonaparte nazwane Muzeum Królewskie i ustanowione w Amsterdamie. Jego obecna nazwa – Rijksmuseum Amsterdam, czyli Muzeum Państwowe – została mu nadana w 1815 roku. Wówczas również w 1885 roku muzeum ostatecznie umieszczono w pięknym, neorenesansowym budynku. W 2003 roku muzeum poddano długiej i kosztownej renowacji. Wreszcie, po 10 latach prac, otwarto je ponownie w 2013 roku.

 

Co czyni je wyjątkowym?

Rijksmuseum w Amsterdamie to jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów sztuki na całym świecie. Obecnie jego ekspozycja to ponad 8 tysięcy obiektów sztuki i historii. Zbiory pochodzą z lat 1200-2000 n.e. Wielu turystów przyjeżdża specjalnie, by obejrzeć najsłynniejsze dzieło w zbiorach muzeum – obraz “Straż nocna” autorstwa Rembrandta.

Rijksmuseum Amsterdam prezentuje również tzw. Specjalną Kolekcję. Znajdują się w niej nietypowe zbiory – instrumenty muzyczne, pudełka, zegarki, przedmioty patriotyczne, aparaty fotograficzne. Ekspozycja zmieniana jest co pół roku.

Na terenie muzeum znajduje się również wyjątkowo okazała Biblioteka Cuypersa, zawierająca dzieła traktujące o sztuce i historii. To największa i najstarsza tego typu biblioteka w Holandii. Natomiast chwilę odpoczynku znaleźć można w pięknych muzealnych ogrodach.

 


Na północ nad cieśniny duńskie – Praca w Danii


Bogactwo zbiorów Rijksmuseum

Rijksmuseum Amsterdam posiada w swoich zasobach wielomilionową kolekcję dzieł sztuki i innych zbiorów muzealnych. Najcenniejszymi zbiorami są 22 dzieła Rembrandta. Dużą popularnością cieszą się również dzieła Vermeera , Fransa Halsa czy tajemniczego artysty nazwanego przez historyków Mistrzem z Alkmaaru. Oprócz dzieł malarstwa, w muzeum zgromadzono bogatą kolekcję rzeźb, sreber, mebli. Oglądać można również eksponaty prezentujące zabytkową porcelanę z Delft.

 

Innowacje na wyciągnięcie ręki

Rijksmuseum w Amsterdamie postanowiło pójść o krok dalej i udostępnić swoje zbiory każdemu, bez ograniczeń. Tym samym na oficjalnej stronie internetowej dostępny jest bogaty katalog zbiorów muzeum, które można dowolnie przeglądać. Zainteresowani konkretnym dziełem mogą je wyszukać poprzez wyszukiwarkę na stronie. Natomiast wszystkie dzieła podzielone są ze względu na autora, okres powstania czy technikę. Każde dzieło zostało opisane, tak by widz poczuł się jakby odwiedzał muzeum.
Absolutną nowością zaproponowaną przez muzeum jest narzędzie Rijksstudio. Dzięki niemu każde zamieszczone na stronie dzieło można zakupić w formie reprodukcji w wybranym przez siebie formacie i rozmiarze. Dodatkowo obraz można ściągnąć i wykorzystać do stworzenia swoich projektów.

 


Dania – kompendium wiedzy


Lokalizacja i wstęp

Rijksmuseum w Amsterdamie to miejsce, które bez trudu wskaże każdy mieszkaniec, a nawet większość turystów. Zlokalizowane jest na Placu Muzealnym w dzielnicy Amsterdam Południowy, przy ulicy Museumstraat 1. Dojechać można do niego nie tylko samochodem, ale również transportem publicznym. W okolice muzeum dojeżdża wiele tramwajów i autobusów z różnych części miasta.
Muzeum czynne jest codziennie od 9:00 do 17:00. Bilety zakupić można bezpośrednio w muzeum lub poprzez stronę internetową obiektu, wówczas cena będzie niższa o 1 Euro. Standardowe ceny biletów wstępu w kasie wynoszą 20 Euro dla dorosłych, natomiast osoby w wieku poniżej 18 lat zwiedzają muzeum bezpłatnie.

 


Amsterdam – historia miasta, położenie, atrakcje i ciekawostki


 

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”