Email: kontakt@zagranica24.pl

Na północ nad cieśniny duńskie – Praca w Danii

Mimo zapewnień i perspektyw statystycznych ujawnianych przez rządzących polityków, dotyczących wyrównywania dysproporcji pomiędzy krajami członkowskimi Unii Europejskiej, wciąż rośnie liczba rodaków decydujących się na pracę poza granicami ojczyzny. Skandynawia jest dość częstym kierunkiem migracji zawodowej.

1. Potencjalne kierunki migracji zawodowej

Z perspektywy czasu widać jak zmieniają się trendy. Dawniej na „saksy” trzeba było zabrać podstawy komunikacji w języku niemieckim. Ostatnim szlakiem dość często używanych były wyspy brytyjskie. Jednak po zawirowaniach związanych z Brexitem wielu zainteresowanych bierze pod uwagę inne kraje wspólnoty i nie tylko.
Skandynawia zawsze była atrakcyjnym miejscem na rozpoczęcie drogi zawodowej lub kontynuację jej w o niebo lepszych warunkach. Można powiedzieć, że w Danii jedną z przyjemności jest praca Dania też przoduje w poziomie dobrostany, czyli zadowolenia z życia odczuwanego przez obywateli.

 


Zamek Neuschwanstein – bajka na romantycznym szlaku Bawarii


2. Poszukiwane zawody na rynku pracy za granicą

W zdecydowanej przewadze występują oferty pracy dla pracowników kwalifikujących się umiejętnościami z zakresu profesji zawodowych. Dużym wzięciem cieszą się wykwalifikowani spawacze. Wszelkie specjalności budowlane to też znaczna liczba ofert.

I tak:
– inżynier budowlaniec
– brygadzista
– murarz
– pracownik budowlany
– brukarz
– monter rusztowań
– monter konstrukcji stalowych
– operator maszyn zbrojarskich
– operator żurawia
– operator wózków widłowych
– operator koparki
– malarz
– piaskarz
– elektryk
– mechanik utrzymania ruchu
– blacharz/izoler
– pracownik au-pair
– pracownik wykończenia wnętrz
– stolarz
– projektanci ze znajomością środowiska CAD.

3. Gospodarka Danii

Gospodarka Danii to jeden ze światowych gigantów. Udział jednostki w PKB jest porównywalny z osiągnięciami Szwajcarii. Według danych oficjalnych duńska gospodarka posiada najwyższy wskaźnik wolności spośród krajów unijnych. Jest to ocena potencjalnej restrykcyjności przepisów regulujących działalność gospodarczą i zarazem wcielanie w życie aparatu nacisku na obywatela.
Praca w Danii to głównie miejsca dla pracowników szerokiego spektrum usług. Poza tym gospodarka duńska to: przemysł celulozowo-papierniczy, maszynowy, spożywczy, metalurgiczny i budownictwo.

4. Dlaczego Dania? Praca w Danii?

Ogólny dobrobyt i wysoki poziom życia sprawia, że wciąż znajdują się chętni do podjęcia pracy na terenie Królestwa Danii. Właściwie dla każdego znajdzie się praca Dania bez języka nawet nie jest straszna. Etos pracy wykonywanej solidnie i z zaangażowaniem jest wpisany na trwałe w mentalność Duńczyków. Wzajemny szacunek cechuje stosunki na linii pracownik pracodawca. Ludzie wykonują swoja prace z zaangażowaniem i oddaniem, a zarazem sprawia im ona przyjemność. Słowo zespół jest kluczowe w opisie strategi działania grupy. W razie potrzeby nawet szef potrafi zakasać rękawy i wykonywać zajęcia przypisane w strukturze komu innemu. Przy tym w zespole nie widać silnie zarysowanej hierarchii.

 


Amsterdam – historia miasta, położenie, atrakcje i ciekawostki


5. Zarobki oferowane przez przedsiębiorców

Dania jak wiele europejskich gospodarek zmaga się z deficytem pracowników.
I jak wszędzie zaobserwować można zróżnicowanie wysokości zarobków pomiędzy popularnymi branżami. Statystyki podają wartości uśrednione. Średnie miesięczne wynagrodzenie, wg danych zebranych z najciekawszych dla zainteresowanych branż wynosiło bez mała 5000 euro.
Najwyższymi zarobkami może poszczycić się branża
– finansowa – tam zarobki sięgają 7,5 tys. euro.

I w kolejności
– produkcja – 5500 EUR.
– transport – 5200 EUR.
– budownictwo – 5000 EUR.
– hotelarstwo – 3750 EUR.
– gastronomia –3600 EUR.

 


Państwo- Dania- Wiedza ogólna


 

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”