Email: kontakt@zagranica24.pl

Amsterdam – historia miasta, położenie, atrakcje i ciekawostki

Amsterdam to miasto i stolica Holandii. Leży nad rzeką Amstel i wieloma kanałami, z których, co ciekawe, trzy największe posiadają formę półksiężyców i są niemal równoległe do siebie. Są to: Herengracht, Keizersgracht i Prinsengracht.

 

Amsterdam – położenie i zagospodarowanie

Amsterdam jest zlokalizowany częściowo poniżej poziomu morza. Centrum miasta powstało w XVII wieku, który jest uważany za tzw. złoty wiek dla Holandii. Miasto składa się z ośmiu dzielnic.

Są to:
– Centrum
– Noord
– West
– Nieuw-West
– Zuidoost
– Westpoort
– Oost
– Zuid

Obecnie Amsterdam to duże miasto i ośrodek przemysłowy, a także port handlowy – drugi co do wielkości w Holandii. Za pomocą kanałów łączy się z Morzem Północnym i Renem.
Amsterdam jest największym miastem w Holandii i istotnym ośrodkiem kultury. Choć jest stolicą, jednak większość instytucji rządzących i tych, które pełnią istotną dla państwa rolę znajduje się w innym mieście – Hadze.

 

Amsterdam – herb miasta

W herbie Amsterdamu znajdują się trzy krzyże św. Andrzeja, takie same jak na fladze miasta. Ich znaczenie nie jest jasne, choć część historyków uważa, że nawiązują one do trzech plag, które dotknęły to miasto. Są to: woda, ogień i dżuma. Poza nimi w herbie znajduje się również korona cesarska i lwy, które pojawiły się w XVI wieku, kiedy Amsterdam należał do republiki.
Po zakończeniu II wojny światowej do herbu dodano też słowa: „Dzielni, Zdecydowani, Miłosierni” (Heldhaftig, Vastberaden, Barmhartig)

 


Gdzie poszaleć w Niemczech?


Amsterdam – atrakcje i turystyka

W Amsterdamie znajdują się duże ośrodki naukowe, w tym dwa uniwersytety i liczne muzea, takie jak: Rijksmuseum, Muzeum Vincenta van Gogha, Rembrandthuis. Miasto to słynie też z zabytków i wielu atrakcji dla turystów, w tym ogrodów botanicznych.
Turystyka ma duże znaczenie dla miasta i wpływa pozytywnie na jego finanse. Wskazuje się, że, w ciągu roku odwiedza je ok. czterech milionów turystów, a w mieście istnieje ponad 300 hoteli. Wiąże się to z faktem, że Amsterdam jest centrum życia kulturowego w Holandii i znajdują się w nim: opery, teatry, muzea, galerie i inne miejsca, będące atrakcją dla turystów.

 

Amsterdam atrakcje i ciekawostki

Nazwa miasta wywodzi się od holenderskiego słowa “dam”, co oznacza “tamę” na rzece Amstel. W pierwotnej wersji nazwa miasta brzmiała: Amsteldam. Użyto ją po raz pierwszy w XIX wieku, a literę “r” dodano do niej, co ciekawe, kilka lat później i wówczas obowiązującą nazwą po łacinie było: “Amestelredamme”. Na początku XIV wieku hrabia Wilhelm III z Hainaut zastosował inną formę – Aemsterdam, która najlepiej przypomina obecnie używaną.
Amsterdam jest powszechnie utożsamiany z miastem wolności kulturowej, wyznaniowej i… seksualnej.

 


Jezioro Bodeńskie z wyspą Mainau


 

To też miasto kojarzone z pełną akceptacją dla lekkich narkotyków, które są powszechnie dostępne. Bardzo popularna jest Ulica Czerwonych Latarni, gdzie świadczone są usługi erotyczne. To też duża atrakcja dla turystów z zagranicy.
Inną ciekawostką jest fakt, że, choć w Amsterdamie, podobnie jak na terenie całej Holandii, legalnie sprzedaje się narkotyki, jednak część dochodów z ich sprzedaży jest przekazywana… organizacjom walczącym z narkomanią i uzależnieniami. Dużą wagę przykłada się także do zakazu sprzedawania narkotyków nieletnim, co powoduje, że w barach sprawdza się wiek klientów i przeprowadza kontrole wśród sprzedawców.
Ciekawostką jest fakt, że jeden z najbardziej znanych na świecie obrazów łączy się z Amsterdamem. Jest to “Kompania Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburcha”, której autorem jest Rembrandt van Rijn. Amsterdam jest nieodłącznie powiązany również ze słynnym zdjęciem nawiązującym i apelującym o pokój na świecie autorstwa Johna Lennona i Yoko Ono. Zrobiono je w łóżku w amsterdamskim Hotelu Hilton.

 

Coffee shop Amsterdam

W Holandii popularne są coffee shopy, czyli lokale, w których można legalnie kupić narkotyki. Są to powszechnie popularne miejsca do spotkań i atrakcja dla przyjezdnych turystów.
Z coffee shopów słynie stolica Holandii – Amsterdam, a najwięcej jest ich w jednej z dzielnic – De Wallen. Przypominają one typowy bar lub pub, w którym narkotyki można zażyć tuż po zakupieniu. Na miejscu znajdują się też inne akcesoria do przygotowywania tzw. jointów. Ponieważ ich działanie określa prawo holenderskie, istnieje regulacja, że jednorazowo na miejscu można kupić maksymalnie pięć gramów używek. Większa ilość jest zabroniona przez prawo. Narkotyków nie można sprzedawać osobom niepełnoletnim. Co istotne, sprzedawane w barach narkotyki podlegają sprawdzeniu pod względem źródła pochodzenia i jakości.

 


Bajka na romantycznym szlaku Bawarii


 

Amsterdam to miasto kojarzone z wolnością seksualną, powszechnie dostępnymi i legalnymi narkotykami, ale również z licznymi zabytkami, muzeami i długowiekową tradycją.

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”