Email: kontakt@zagranica24.pl

Wiekówka w Holandii- Praca dla młodszych i starszych

Holandia jest jednym z tych krajów, które kuszą Polaków wysokimi zarobkami. Nic więc dziwnego, że liczba naszych rodaków przebywających w tym kraju jest bardzo duża i z roku na rok rośnie. Specjalnie dla was wiekówka w Holandii- wstępne omówienie.

Przed wyjazdem

Planując swój wyjazd do Holandii, należy zapoznać się z obowiązującymi tam zasadami pracy, upewnić się o jaką konkretnie pracę chodzi i jakie są za nią stawki minimalne. Trzeba się też dowiedzieć, ile godzin tygodniowo będziemy pracować. To jednak nie wszystko, każdy bowiem musi gdzieś mieszkać i coś jeść. Warto więc sprawdzić, jakie będą warunki mieszkaniowe, opłaty za mieszkanie, ewentualnie dojazdy itp.

 

Stawki minimalne w Holandii

 

W Holandii, tak jak w każdym kraju, obowiązuje minimalna stawka wynagrodzenia dla pracownika. Bardzo korzystne dla przyjeżdżających do tego kraju Polaków jest to, że stawka godzinowa nie może być niższa od minimalnej także w przypadku pracowników sezonowych. Wysokość tych stawek ustalana jest w Holandii dwa razy do roku, obecnie wynosi około 9 euro. Trzeba jednak wiedzieć, że dotyczy ona pracowników powyżej 22 roku życia.

 


Praca w Holandii dla par


Stawka wiekowa Holandia

Osoby, które nie ukończyły 22 lat na pewno spotkają się tam z określeniem “wiekówka”. Warto poznać znaczenie tego słowa i dowiedzieć się, co to takiego wiekowka w Holandii.
Jest to po prostu uregulowany prawnie system, zgodnie z którym pracodawca może wypłacać pracownikowi, który nie ukończył 22 lat niższą pensję. Dlatego też młodzi ludzie muszą się spodziewać niższych zarobków.
W Holandii pracę można podjąć już po ukończeniu 15 roku życia, jednak taka osoba może zarobić tylko niecałe 3 euro brutto za godzinę (jest to wartość płacy minimalnej). Wynagrodzenie jednak będzie co roku rosło wraz z wiekiem pracownika o około 70 eurocentów aż do osiągnięcia 22 roku życia.
Pojawia się pytanie, czy to rozwiązanie ma sens? Zdaniem holenderskich władz – tak. Rosnące bowiem z wiekiem stawki mają zachęcić młodzież do nauki, a ponadto zmotywować ich do lojalnej i długoletniej współpracy z pracodawcą.
System ten nie podoba się młodym mieszkańcom Holandii i nic dziwnego, biorąc pod uwagę to, że za tę samą pracę otrzymują o wiele niższe wynagrodzenie niż 22-latek. Na szczęście dla nich, pewne zmiany już zaszły, gdyż do roku 2017 za pracownika dorosłego uważano 23-latka. Młodzi mają więc nadzieję, że wkrótce ta dyskryminująca ich ze względu na wiek “wiekówka” przestanie obowiązywać.

 

Wiekowka w Holandii a młodzi Polacy

 

Młodzi Polacy, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku 22 lat muszą więc niestety nadal liczyć się z tym, że pracodawca zastosuje wobec nich “wiekówkę”. Jednak nawet niższe stawki nie zniechęcają młodych ludzi do podejmowania pracy w Holandii. Zarobione w tym kraju pieniądze są bowiem i tak kilkakrotnie większe niż w Polsce. Dlatego też bogata oferta prac sezonowych przyciąga i kusi tysiące młodych Polaków.

 


Co wiesz na temat barw flagi Holandii?


Holandia zarobki

Wielu Polaków wyjechało do Holandii za pracą i w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Co więcej, ogromna ilość osób została w tym kraju na dłużej.
Najbardziej popularne branże, w których zatrudnienie znalazło najwięcej naszych rodaków, to rolnictwo i ogrodnictwo. Inne sektory, które również cieszą się dużą popularnością to przemysł, budownictwo oraz transport.
Najwięcej jednak Polaków podejmuje pracę w szklarniach, gdzie wykonują prace związane z pielęgnacją roślin. Z tych ofert korzystają głównie kobiety, a dodatkowym atutem jest to, że znajomość języka nie jest wymagana. Pracując 40 godzin tygodniowo zarabiają przeciętnie 9 do 10 euro na godzinę (brutto). Oferty są często bardzo korzystne, gdyż pracodawcy zapewniają darmowy (lub za drobną opłatą) nocleg i ubezpieczenie. W tym sektorze bardzo popularna jest praca przy sadzeniu roślin z wynagrodzeniem średnio od 8,80 do 9 euro.
Porównywalne zarobki można też uzyskać przy innych pracach sezonowych związanych ze zbiorami warzyw i owoców.

Wielu Polaków szuka zatrudnienia w przemyśle. Pracują najczęściej na linii produkcyjnej zarabiając na godzinę 9 euro. Natomiast operatorom wózków widłowych oferują w Holandii nawet 10 euro (w zależności od regionu kraju kwota może się zmieniać).
Dużym szacunkiem cieszą się tu budowlańcy. I tak, murarze i glazurnicy zarabiają nawet do 13 euro, a elektrycy 11 euro.
Jest wiele jeszcze innych ofert pracy, np. dla opiekunek do dzieci czy osób starszych – zarobek około 7 euro.

 


ZaGranica24.pl


 

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”