Email: kontakt@zagranica24.pl

Heidelberg- romantyczne miasto z bogatą historią

Wspaniałe, niemieckie zamki są słynne w całej Europie, a nawet na świecie! Do najciekawszych z nich należy potężny zamek Heidelberg, wznoszący się dumnie ponad malowniczym miastem o tej samej nazwie. Co jest wyjątkowego w tym miejscu i czy warto je odwiedzić?

 

Historia miasta Heidelberg

 

W tym samym miejscu, gdzie teraz znajduje się miasto Heidelberg, już około V wieku p.n.e powstała starożytna osada. Dopiero na początku XIII wieku naszej ery, miejscowość uzyskała prawa miejskie. Niedługo później rozpoczęto tu budowę pierwszego zamku. Z biegiem lat miasto rozwijało się, a już w 1386 roku powstała w nim pierwsza uczelnia – Uniwersytet Ruprechta i Karola.
Historia miasta jest dość burzliwa. W XVII wieku spotkała je wielka tragedia – podczas wojny o sukcesję w Palatynacie, zniszczony został zamek oraz część murów miejskich. Zamek do dzisiaj nie został całkowicie odbudowany, ale mimo to wygląda imponująco!
Dynamiczny rozwój przyniósł miastu wiek XIX, kiedy odbudowany został uniwersytet, a także powstały nowe ulice i liczne przedsiębiorstwa. Dzięki nowoczesnej uczelni, Heidelberg stał się jednym z czołowych ośrodków naukowych na świecie.
Kolejny intensywny rozwój miasta miał miejsce po wojnach światowych. Zostało wówczas zrealizowanych kilka istotnych projektów, w tym nowy kampus uniwersytecki oraz ośrodki naukowe.

 

Słynne uczelnie

 

To przepiękne miasto, położone nad rzeką Neckar u stóp góry Königsstuhl, cieszy się dzisiaj ogromnym powodzeniem wśród turystów i nie tylko. Co roku przyjeżdża tu ogromną ilość studentów, przyciaganych przez słynne uczelnie: Wyższą Szkołę Muzyki Kościelnej, Wyższą Szkołę Pedagogiczną, a także najstarszy we współczesnych Niemczech, Uniwersytet Ruprechta i Karola, oferujący między innymi wyspecjalizowane studia medyczne. W tym ostatnim uczy się dziś około 30 000 studentów! Uniwersytet cieszy się ogromną renomą i należy do prestiżowego grona elitarnych uczelni z całego świata. Tutejszy Wydział Fizyki i Astronomii zajmuje 26 miejsce na świecie! Na terenie uczelni znajduje się także najstarsza biblioteka uniwersytecka w Niemczech.
Oprócz wybitnych uczelni, miasto może pochwalić się bogactwem zabytków oraz atrakcji turystycznych, które przyciągają ludzi z całego świata!

 

Zamek w Heidelbergu

 

Po zniszczeniach dokonanych przez wojska francuskie w 1693 roku, zamek nigdy nie został całkowicie zrekonstruowany. Odbudowana została tylko jego część, ale to wystarcza, aby budynek robił ogromne wrażenie. Zamek, zbudowany z czerwonego piaskowca, jest pierwszym elementem, który rzuca się w oczy nawet z dużej odległości i bez wątpienia stanowi najważniejszy zabytek w Heidelbergu.
Zjawiskowo prezentuje się panorama miasta, rozpościerająca się z zamkowego dziedzińca. Warta obejrzenia jest także największa na świecie beczka o wymownej nazwie- Wielka Beczka. Może ona pomieścić aż 221 726 litrów i jest długa na 8,5 metra! Co ciekawe, dawniej była używana jako parkiet do tańca! Wielka Beczka pochodzi z 1751 roku i znajduje się w piwnicach zamku.
W zamku można obejrzeć także Muzeum Farmacji, w którym turyści mogą dowiedzieć się i obejrzeć na własne oczy środki farmaceutyczne stosowane w minionych epokach.
Każdego roku na terenie zamku odbywa się letni Heidelberski Festiwal Zamkowy, podczas którego wystawiane są plenerowe sztuki teatralne.
Zamek w Heidelbergu jest z pewnością najbardziej znanym tutejszym zabytkiem, będącym symbolem tego miasta, ale oprócz niego są tu jeszcze inne atrakcje, które warto zobaczyć.

 

Inne zabytki

 

Zdecydowanie miejscem wartym uwagi jest miejska starówka z historycznym rynkiem oraz barokowym ratuszem, pochodzącym z początków XVIII wieku.
Na uwagę zasługuje także gotycki kościół Świętego Ducha, który został wybudowany w średniowieczu i zachował się w bardzo dobrym stanie.
Obowiązkowym elementem, który trudno pominąć przy zwiedzaniu miasta, jest Stary Most, zwieńczony od południowej strony efektowną bramą. Most łączy ze sobą dwie strony rzeki Neckar. Roztacza się z niego bajeczny widok na zamek Heidelberg, miasto oraz całą okolicę.
Wśród innych interesujących zabytków, koniecznie trzeba wymienić Stary Uniwersytet, dawne więzienie studenckie oraz kościół jezuitów.
W poszukiwaniu pięknych widoków, warto przejść się Drogą Filozofów, skąd również można podziwiać uroki miasta. Z kolei miłośnicy górskich wędrówek, koniecznie muszą wybrać się na górę Königsstuhl, wznoszącą się ponad miastem.

 

Heidelberg- miasto atrakcyjne dla turystów

 

Na terenie miasta nie brakuje restauracji, kawiarni i barów, w których można zjeść i wypocząć po wielogodzinnym zwiedzaniu. Turyści mogą liczyć na dużą różnorodność- znajdą tu lokale gastronomiczne oferujące kuchnię z różnych stron świata.
Do Heidelbergu warto przyjechać również z uwagi na liczne koncerty, festiwale oraz inne wydarzenia kulturalne, które mają tu często miejsce, szczególnie w sezonie letnim. Miasto wyraźnie dba o to, aby przyciągać licznych turystów i zaprezentować się z najlepszej strony.
Malownicze otoczenie, wyjątkowe zabytki i przyjazny, ciepły klimat zachęcają do odwiedzenia Heidelbergu i zatrzymania się w tym wyjątkowym miejscu na dłużej!

 

 


Praca i Życie za Granicą- oferty pracy, turystyka, informacje


 

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”