Email: kontakt@zagranica24.pl

Flaga Holandii- dlaczego takie, a nie inne barwy?

Holandia to państwo położone w Europie zachodniej i południowej części Ameryki Północnej (Karaiby). Holandia to królestwo Niderlandów, od roku 1815 monarchia konstytucyjna. Oznacza to, że na czele Niderlandów stoi monarcha, który mianuje szefa rządu, wywodzącego się na ogół z ugrupowania, które w danej chwili zwyciężyło w wyborach. A czy wiesz jakie barwy i dlaczego ma flaga Holandii?

 

SYMBOLE NARODOWE- FLAGA HOLANDII

 

Jednym z symboli narodowych jest trójkolorowa flaga Holandia ma również, jak większość państw, godło narodowe a w nim dwa lwy w koronie podtrzymujące herb w koronie z lwem.
Wracając do flagi to kolory czerwień, biel i niebieski układają się na niej jako poziome pasy. Królestwo Niderlandzkie to od zawsze Holandia flaga holenderska zaś była używana od XVI wieku. Początkowo barwa czerwona była barwą pomarańczową, natomiast w XVII wieku, na stałe na fladze zagościł kolor czerwony. Uważano, że stało się tak ponieważ kolor pomarańczowy nie był trwały i zawsze zmieniał się w czerwień. Jednak jest to sprawa do dzisiaj nie rozstrzygnięta.

 

KOLOR POMARAŃCZOWY

 

Mimo czerwieni, która jest już kolorem oficjalnym Holandii, zawsze sportowcy holenderscy noszą stroje reprezentacyjne w kolorze pomarańczowym. Holandię też nazywa się krajem koloru pomarańczowego. W ten kolor zawsze stroją się mieszkańcy Holandii w czasie różnych uroczystości oraz tym kolorem strojone są domy, ulice, parki czy fontanny.

Dlaczego więc tak ważny w Holandii jest kolor pomarańczowy?

Wszystko to przez księcia Wilhelma Cichego, hrabiego księstwa Nassau. W 1544 roku został on księciem Oranje, które położone było we Francji. Wilhelm stał się protoplastą rodu Oranje oraz wyzwolił Holandię spod rządów Hiszpanii. Flaga Holandii do roku 1795 miała na sobie umieszczony pas koloru pomarańczowego. Pod wpływem francuzów, bądź faktu, że pomarańczowy był kolorem nie stałym. Zamieniono ten pas na kolor czerwony.
Pas niebieski ma oznaczać hrabstwo Nassau.

 

GODŁO HOLANDII

 

Holenderski herb też wywodzi się z czasów hiszpańskiej okupacji na terenie księstwie niderlandzkiego. Za godło przyjęto postać wspinającego się lwa, a że wówczas w skład parlamentu wchodziło 17 prowincji, lew trzymał w jednej łapie 17 strzał, w drugiej łapie miecz. Z upływem czasu liczbę strzał zmniejszono, bowiem zmniejszono też liczbę prowincji. Napis, który znajduje się pod tarczą oznacza – “będę bronił”.
Dzisiaj tarczę tę trzymają dwa pomarańczowe lwy w koronie.

 

Holandia- państwo, które można pokochać!

 

HISTORIA HOLANDII

 

W starożytności tereny Holandii były zamieszkane przez plemiona celtyckie i germańskie. W XVI wieku na terenie Holandii wybuchło antyhiszpańskie powstanie. Następnie Holandia oderwała się od Hiszpanii i utworzyła niezależne państwo. Już w XVII wieku stała się wielką morską potęgą Europy. Znacznie rozkwitła tam sztuka i nauka.
Podczas rewolucji francuskiej, Holandia znalazła się pod rządami Francji, z których wyzwoliła się w XIX wieku.
W czasie II Wojny Światowej Holandia znalazła się pod okupacją Niemiec, w 1945 roku została wyzwolona. Dzisiaj Holandia należy do Unii Europejskiej, a na jej czele stoi monarcha Wilhelm Aleksander.

 

HOLANDIA DZISIAJ

 

Obecnie Holandia jest krajem bardzo rozwiniętym, jest to 16 gospodarka świata. Kładzie się tam ogromny nacisk na ekologię, wykorzystuje alternatywne źródła energii, zakłada się w samochodach instalacje gazowe.
Holandia bardzo popularna jest z eksportu kwiatów i warzyw. Rok rocznie eksportuje do regionów całego świata miliardy cebulek kwiatowych, głównie tulipanów.
W kraju tym znacznie rozwinięty jest przemysł oraz wszelkiego rodzaju usługi. Stolicą Holandii jest Amsterdam.

 

Praca w Holandii- Sprawdź!

 


Praca – Życie – Podróże – ZaGranica24.pl


 

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”