Email: kontakt@zagranica24.pl

Minijob w Niemczech- na czym polega?

Szukając pracy w Niemczech, można zauważyć, że niektóre ogłoszenia zawierają oferty zawierające tajemniczo brzmiące określenie minijob? Na czym polega ten rodzaj umowy i jakimi walorami się cechuje? Czy ma jakieś wady? Jak wygląda sprawa przyszłej emerytury dla każdego, kto pracuje w takim systemie?

 

Minijob- czym jest?

 

Ten rodzaj pracy to zatrudnienie porównywalne do polskich umów o dzieło czy zleceń, jednakże na takiej zasadzie można zarobić średnio nie więcej niż 450 euro miesięcznie, jednakże liczy się roczna suma dochodów. Jeżeli nie zostanie ona przekroczona taki pracownik nie musi opłacać podatku dochodowego. Należy jednak pamiętać, że do kwoty dochodu wliczają się także wszelkie premie i dodatki. Przepisy ustalają również stawkę minimalną dla minijoberów. To doskonałe rozwiązanie dla studentów, rencistów, osób potrzebujących dodatkowego zarobku, czy matek, wychowujących dzieci. Można w ten sposób wykonywać pracę w różnych branżach, zarówno w usługach, jak i handlu. Niestety, ta forma zatrudnienia ma także swoje wady, ponieważ pracodawca nie odprowadza składki zdrowotnej.

 

Minijob Niemcy- o czym warto wiedzieć?

 

Na skutek zmiany przepisów w 2013 roku, podwyższono kwotę, którą można maksymalnie zarobić miesięcznie jako minijober o 50 dolarów. Według nich strony umowy są zobowiązane do odprowadzania składek emerytalnych, jednakże osoba pracująca może dobrowolnie z tego zrezygnować. Należy uczynić to w formie pisemnej i wielu pracowników na tak zwanych małych etatach decyduje się na to, ponieważ uważają one odprowadzanie takich składek za zupełnie nieopłacalne.

 

Taka forma współpraca popularna jest zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników. Osoby szukające chętnych do zatrudnienia w takim ułamkowym wymiarze nieraz po prostu potrzebują w swojej firmie pomocy, jednakże nie są w stanie zaoferować pełnego etatu ze względów finansowych, czy też zbyt małej ilości obowiązków. Czy można pracować jako minijober będąc osobą bezrobotną? Tak, dodatkowo w większości przypadków nie traci się wtedy prawa do zasiłku. Jest to bardzo opłacalne rozwiązanie dla osób szukających zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin.

 

Istnieje możliwość pracowania w kilku miejscach w takim charakterze, jednakże wszystkie zarobione pieniądze z tychże źródeł dochodu nie mogą przekroczyć średniej kwoty 450 dolarów miesięcznie. Jeżeli tak się stanie, powstanie obowiązek podatkowy. Także będąc na etacie można dodatkowo pracować, ale tylko w jednym minijobie. Istnieje także instytucja krótkoterminowego minijobu. Wtedy pracodawca zatrudnia na określony, niezbyt długi odcinek czasu i jest to bardzo dobra opcja dla studentów, którzy mogą w ten sposób pracować podczas wakacji. W przypadku minijobu na krótki termin, konieczne jest opłacanie przez pracownika 20% podatku ryczałtowego lub podatku w wysokości wynikającej z indywidualnych cech z elektronicznej karty podatkowej.

 

Minijob a emerytura

 

Chociaż osoby zatrudnione na małym etacie nie muszą odprowadzać składek na ubezpieczenie zdrowotne, pielęgnacyjne czy na wypadek przyszłego bezrobocia, maja prawo oczekiwać od pracodawcy odprowadzania składek emerytalnych. Chociaż część osób decyduje się tego zrzec, warto zdecydować się na to, by powoli aczkolwiek systematycznie na konto przyszłej emerytury spływały niewielkie środki z tytułu tego typu pracy. Najkorzystniejszą opcją jest po prostu łączenie pracy na etacie wraz z minijobem. Wtedy z pewnością przyszła emerytura będzie wystarczająca.

 

Podsumowując, minijob to sposób na pracę dla osób mających inne, dodatkowe zobowiązania, na przykład nauka czy opieka nad dziećmi czy innym członkiem rodziny. Minijob może być również dobrą alternatywą jeśli ktoś wyjechał za granicę i tam chodząc do szkoły językowej szuka pracy bez znajomości języka. Pracownik może otrzymywać co miesiąc pełne wynagrodzenie, z racji braku obowiązku odprowadzania składek, jednakże tę emerytalną warto odprowadzać. Czy minijob ma jakieś wady? Względnymi minusami są wysokość przyszłej emerytury i brak ubezpieczenia zdrowotnego, a także maksymalna wysokość dochodów w skali roku. W ten sposób z pewnością nie da się utrzymać rodziny, ale to dobra metoda na dorobienie lub pieniądze podczas okresu bezrobocia i szukania nowej pracy.

Leave your thoughts

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”