Email: kontakt@zagranica24.pl

Praca za granicą bez znajomości języka

Praca za granicą to bardzo kusząca oferta, z której corocznie korzysta coraz większa liczba naszych rodaków. Przyczyny takich wyjazdów są bardzo różne, jednak na plan pierwszy niemal zawsze wysuwają się kwestie finansowe – zarobki w krajach Europy Zachodniej często bywają nawet kilkukrotnie wyższe niż zarobki w Polsce. Dlatego też każdego roku wyjazd do pracy zagranicznej rozważa nawet kilkaset tysięcy Polaków. Zdecydowana większość z nich legitymuje się znajomością języka obcego – angielskiego bądź takiego, który obowiązuje w kraju docelowym (na przykład niemieckiego, francuskiego bądź niderlandzkiego). Poziom znajomości języka obcego bywa bardzo różny – od podstawowego, poprzez komunikatywny, aż do wysoce zaawansowanego. W tym przypadku jedno nie ulega wątpliwości – znajomość języka obcego niewątpliwie ułatwia podjęcie pracy w obcym kraju. Jednak – jak pokazują statystyki – jego nieznajomość nie stanowi zbyt dużej przeszkody. Wiele osób władających jedynie językiem polskim mimo to decyduje się na emigrację zarobkową. Jak wygląda praca za granicą bez znajomości języka i jakie są jej cechy charakterystyczne?

 

Praca za granicą bez znajomości języka

 

Plusy i minusy emigracji zarobkowej bez znajomości języka obcego

Wiele osób rozważających wyjazd do pracy za granicę bez znajomości języka obcego staje przed dylematem, czy warto podjąć ryzyko i zdecydować się na taki krok. Wszakże fakty są nieubłagane – im wyższe posiada się kwalifikacje (w tym znajomość języka), tym na lepsze posady (a tym samym zarobki) można liczyć. Na pierwszy rzut oka praca za granicą bez języka posiada znacznie więcej wad niż zalet. Dlaczego? Otóż do głównych mankamentów takiego rozwiązania należy zaliczyć:

– dostępność ofert uchodzących za potrzebne społecznie, ale mało atrakcyjne i relatywnie nisko opłacane (osoba nie posługująca się językiem obcym może podjąć prace fizyczne, nie wymagające kontaktu z klientami bądź kontrahentami),

– brak możliwości awansu (nieznajomość języka obcego zamyka drogę do otrzymania zatrudnienia na wyższym stanowisku, a osoba posługująca się jedynie językiem polskim jest niejako “skazana” na najprostsze prace fizyczne),

– utrudniony kontakt i związana z tym samotność (brak znajomości języka obcego uniemożliwia nawiązywanie nowych znajomości spoza kręgu rodaków, co w dłuższej perspektywie utrudnia życie towarzyskie i może powodować uczucie wyobcowania i samotności),

– konieczność polegania na innych (nieznajomość języka obcego powoduje, iż wszelkie sprawy zawodowe, urzędowe lub formalne wymagają pomocy tłumacza bądź rodaka znającego język obcy, a im dłuższy powód, tym takich spraw jest coraz więcej),

– kłopoty i trudności w codziennym życiu (utrudniona komunikacja podczas robienia zakupów, pytania o drogę czy korzystania z jakichkolwiek usług).

Nie bez znaczenia jest także fakt, iż podejmowanie pracy za granicą bez znajomości języka obcego może być także niebezpieczne – brak możliwości zrozumienia umowy lub regulaminu i warunków zatrudnienia może skończyć się dużymi kłopotami.

Nie ulega wątpliwości, iż praca za granica bez jezyka nie jest zadaniem łatwym i charakteryzuje się wieloma minusami.

Jednak nie można powiedzieć, iż posiada jedynie same wady. Może też przynieść wiele korzyści. Jakich? Przede wszystkim finansowych. W tym przypadku warto pamiętać o tym, iż w wielu krajach Europy Zachodniej nawet te najprostsze prace fizyczne są zazwyczaj opłacane na dużo wyższym poziomie niż w Polsce. To daje możliwości całkiem przyzwoitego zarobku, który pozwoli w znaczący sposób podreperować domowy budżet. Dodatkowo znalezienie pracy za granicą to doskonała motywacja do rozpoczęcia nauki lub pogłębiania znajomości języka obcego. Wiele osób wyjeżdżających do pracy za granicę bez żadnych umiejętności językowych zakłada, iż w ciągu kilkunastu miesięcy opanuje język obcy, który umożliwi poszukanie innej i lepiej płatnej posady. Tutaj rozwiązań jest kilka – można udać się na profesjonalny kurs organizowany dla cudzoziemców lub samodzielnie opanowywać podstawy językowe. A przebywanie za granicą bardzo ułatwia naukę, gdyż ciągłe obcowanie z danym językiem pozwala na szybkie opanowywanie nowych umiejętności. Dlatego tak wiele osób decyduje się na pracę za granicą nawet bez znajomości języka, gdyż wie, iż jego opanowanie (a przynajmniej jego podstaw niezbędnych do komunikacji) to zazwyczaj jedynie kwestia czasu.

Jak wygląda praca za granicą bez znajomości języka

Oferty prac za granicą bez znajomości języka obcego pojawiają się w niemal każdym państwie Europy Zachodniej. Polacy chcący wyjechać na zagraniczny zarobek mogą zdecydować się między innymi na Francję, Niemcy, Holandię czy Wielką Brytanię. I to własnie te kraje cieszą się największym zainteresowaniem wśród naszych rodaków. Szczególną popularnością cieszą się Niemcy – i to zarówno ze względu na stosunkowo niewielką odległość, jak i całkiem przyzwoite zarobki oferowane przez niemieckich pracodawców. A przedsiębiorcy zza zachodniej granicy cenią polskich pracowników i nawet nieznajomość przez nich języka obcego nie stanowi przeszkody w oferowaniu im zatrudnienia. Dlatego też to właśnie oferty z Niemiec stanowią tak duży procent wszystkich pojawiających się ogłoszeń. Wpisując w wyszukiwarce proste hasło “praca Niemcy bez języka” można natknąć się na naprawdę interesujące oferty. Jednak – co należy podkreślić – niezwykle ważna jest w tym przypadku świadomość, na jaki rodzaj zatrudnienia może liczyć osoba, która nie posługuje się językiem obcym. W tym przypadku nie można spodziewać się otrzymania wysokiego i specjalistycznego stanowiska, które wymaga kontaktu z klientem.

Bez znajomości języka można liczyć na pracę na produkcji, w fabrykach, przemyśle, magazynach lub rolnictwie bądź ogrodnictwie. Te ostatnie dziedziny wiążą się zwłaszcza z pracą sezonową, w której znajomość języka obcego nie jest koniecznością. Dodatkowo bez znajomości języka zatrudnienie mogą znaleźć elektrycy, pomocnicy budowlani czy personel sprzątający. Wiele z tych ofert dotyczy ciężkich prac fizycznych, które nie wymagają szczególnych kwalifikacji, ale sprawności, odporności i zgody na pracę w niekomfortowych i trudnych warunkach. Jednak warto od czegoś zacząć, a z czasem (wraz z nabywaniem doświadczenia i nauką języka) poszukać innego zajęcia.

Praca za granicą bez znajomości języka

Jak przygotować się do emigracji zarobkowej nie znając języka obcego

Wyjazd do pracy za granicę bez znajomości języka obcego na pewno wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlatego należy je ograniczyć do niezbędnego minimum. W tym przypadku warto zaplanować całe przedsięwzięcie jeszcze przed opuszczeniem kraju. Najlepszym rozwiązaniem jest poszukiwanie pracy przez rodzinę bądź znajomych, gdyż nieznajomość języka znacznie utrudnia zweryfikowanie informacji o potencjalnym pracodawcy. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług sprawdzonej i wiarygodnej agencji zatrudnienia, której pracownicy nie tylko przetłumaczą wszelkie dokumenty (w tym umowę), ale także udzielą niezbędnych informacji. Dla większej pewności warto dodatkowo przetłumaczyć umowę u tłumacza, gdyż podpisywanie jakichkolwiek dokumentów w obcym języku (którego się nie zna) może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest też zakup słownika i opanowanie przynajmniej podstawowych słów oraz zwrotów, które na samym początku znacznie ułatwią funkcjonowanie w obcym kraju. A będąc już na miejscu (zwłaszcza w przypadku, gdy emigracja zarobkowa ma być na dłuższy okres czasu) można rozejrzeć się za odpowiednim kursem języka obcego. Warte podkreślenia jest to, iż wielu zagranicznych pracodawców nie tylko nie stwarza problemów w uczęszczaniu na takie kursy, ale w wielu przypadkach także je współfinansuje. Dlatego dobrze skorzystać z takiej możliwości i podnieść swoje kompetencje w zakresie znajomości języka obcego.

Decyzja o wyjeździe do pracy za granicę nigdy nie jest prosta. A gdy dochodzi do tego nieznajomość języka obcego, to podjęcie kroków w tym kierunku wydaje się znacznie trudniejsze. Dlatego też wiele osób rezygnuje z takiej szansy, gdyż obawia się trudności, problemów i przeszkód. A tymczasem nie warto rezygnować. Emigracja zarobkowa (nawet bez znajomości języka) może okazać się dużym krokiem w lepsze jutro. Podjęcie pracy za granicą to nie tylko szansa na lepsze zarobki czy świadczenia socjalne. Taki wyjazd umożliwia także zdobycie doświadczenia, zapoznanie nowych kontaktów i co ważne – praktyczne opanowanie języka obcego. I chociaż wiele osób uważa, iż jest to ryzykowne, to jednak dobre przygotowanie, dopełnienie wszelkich formalności oraz determinacja w dążeniu do celu może znacznie przybliżyć osiągniecie sukcesu. Dlatego w niektórych przypadkach warto wziąć życie we własne ręce i z nadzieją spojrzeć w przyszłość.

Leave your thoughts

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”