Email: kontakt@zagranica24.pl

Wypadek lub uszkodzony samochód na autostradzie?

Wyjazd do pracy za granice

Otwarcie granic Unii Europejskiej umożliwiło Polakom niemal nieograniczone możliwości podróżowania po krajach Wspólnoty i szansę na wyjazd do pracy za granice naszego kraju. Wielu rodaków skorzystało z tej możliwości, a bardzo ostrożne szacunki wskazują, iż co najmniej dwa miliony Polaków zdecydowało się na emigrację. I chociaż praca za granicą wiąże się z wieloma niedogodnościami (chociażby częsta konieczność rozłąki z rodziną), to nic nie wskazuje na to, iż owa tendencja miałaby w najbliższej przyszłości ulec zmianie.

Zdecydowana większość polskich emigrantów wybiera kraje położone stosunkowo najbliżej (na przykład Niemcy), gdyż jest to miejsce, do którego można dojechać własnym autem. Jednak – o czym warto pamiętać – podróż samochodem do miejsca pracy wiąże się z pewnym ryzykiem (na przykład wypadkiem lub awarią).Jest to szczególnie niebezpieczne podczas jazdy autostradą (i to zarówno w kraju, jak i za granicą). Dlaczego? Otóż autostrada to droga szybkiego ruchu, na której obowiązuje całkowity zakaz zatrzymywania się – poza miejscami specjalnie do tego przeznaczonymi. Zatem co robić, gdy samochód odmówi posłuszeństwa w takim miejscu? Oto kilka wskazówek.

Wypadek na autostradzie

Podczas wypadku na autostradzie obowiązują takie same zasady, jak na każdej innej drodze. Przede wszystkim – o ile jest to możliwe – należy usunąć uszkodzone auta z pasa ruchu (aby nie blokowały przejazdu innych samochodom). Najlepiej umieścić je jak najbliżej prawej strony jezdni.. Nie wolno też zapominać o udzieleniu pierwszej pomocy rannym (o ile ktoś został poszkodowany), wezwaniu pomocy i umieszczeniu trójkąta ostrzegawczego w odległości około 100 metrów.

Awaria auta na autostradzie

Praca za granica i możliwość dojeżdżania do niej własnym autem to bardzo wygodne rozwiązanie. Jednak podczas jazdy może dojść do nieprzyjemnej sytuacji, jaką jest stłuczka lub awaria pojazdu. W tym przypadku należy umieścić auto na pasie awaryjnym, włączyć światła awaryjne i opuścić pojazd – koniecznie od strony pasażera. Równie istotne jest założenie kamizelki fluorescencyjnej i umieszczenie na drodze trójkąta ostrzegawczego. Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż na autostradzie prawo do holowania pojazdów ma jedynie pomoc drogowa. W tym przypadku niezbędne jest skontaktowania się ze swoim ubezpieczycielem.

Awaria, kolizja, stłuczka lub wypadek na autostradzie to zdarzenie, które często wymaga wezwania odpowiedniej pomocy. W przypadku nieszczęśliwego wydarzenia najlepiej zadzwonić pod ogólnoeuropejski numer 112, który umożliwi połączenie się ze służbami ratunkowymi we wszystkich krajach Wspólnoty.

Dodatkowo – będąc za granicą – można skorzystać z numerów lokalnych. W Niemczech są to 110 (policja), 112 (straż pożarna i pogotowie), natomiast w Austrii to 133 (policja), 122 (straż pożarna) i 144 (pogotowie ratunkowe). Podczas nieprzewidzianego zdarzenia w Holandii najlepszym rozwiązaniem jest dzwonienie pod numer 112 lub krajowy numer policji 0900 – 8844. Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż na wielu autostradach rozmieszcza się tak zwane kolumny alarmowe, które umożliwiają połączenie z Centrum Zarządzania Autostradą. Wybierając się w podróż do pracy za granicą warto pamiętać o tych podstawowych zasadach.

Leave your thoughts

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

„Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”