Email: kontakt@zagranica24.pl

“Szukam pracy za granica”- to nie takie trudne jak myślisz!

Choć wskaźniki bezrobocia w Polsce stale maleją, to praca za granicą wciąż jest dla nas opcją bardzo atrakcyjna, i to niezależnie od tego, jakim możemy się pochwalić wykształceniem. Wśród osób decydujących się na wyjazd są zarówno osoby z perfekcyjną znajomością języków i wyższym wykształceniem, jak i osoby pracujące fizycznie czy osoby, które w obcym języku znają tylko kilka podstawowych słów. Warto jednak wiedzieć, że w poszukiwaniu lepszej przyszłości szanse ma każdy, trzeba się jednak odpowiednio przygotować, aby tę możliwość dobrze wykorzystać.

Szukam pracy za granica – decyzja podjęta, ale co dalej?

Wiele osób decydujących się na wyjazd za granicę stawia sobie podstawowe pytanie: Jak szukać pracy za granicą? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Istnieje kilka sposobów na szukanie zatrudnienia poza granicami naszego kraju, jednak najbezpieczniejszym z nich jest z pewnością próba znalezienia jej, będąc jeszcze w Polsce. Szukanie pracy, kiedy cały czas przebywa się w swoim ojczystym kraju, sprawdza się szczególnie w przypadku wysoko wykwalifikowanych pracowników fizycznych (głównie tych posiadających specjalne uprawnienia) praz specjalistów (inżynierowie, informatycy itp.). Najprostszym sposobem na znalezienie takiej pracy jest wysyłanie odpowiedzi na zamieszczane w internecie ogłoszenia. W tym celu warto odwiedzić m.in. nasz portal ZaGranica24.pl gdzie znajdują się tylko sprawdzone oferty pracy za granicą.

Kolejnym sposobem na skuteczne szukanie pracy jest skorzystanie z usług agencji pośrednictwa pracy, w takim wypadku należy jednak korzystać tylko z tych firm, które legalnie funkcjonują na rynku i mają już kilkuletnie doświadczenie, dzięki czemu istnieje możliwość zapoznania się z opiniami na temat ich działalności. Opinie o danej agencji to bardzo ważna sprawa — pozwalają się one dowiedzieć m.in. czy nie pobiera ona jakiś ukrytych opłat oraz jak traktuje ona swoich klientów. Jeżeli chcielibyśmy skorzystać z pomocy takich właśnie pośredników, można zrobić to na dwa sposoby — udać się bezpośrednio do siedziby takiej firmy lub zarejestrować własne CV w ich bazie oraz czekać na odzew, w przypadku dopasowania naszej kandydatury do odpowiedniego stanowiska.

Szukam pracy za granicą bez znajomości języka — częsty problem wielu osób decydujących się na wyjazd

W takiej sytuacji nie ma się co oszukiwać — aby dobrze zarobić za granicą, trzeba znać język, w jakim porozumiewają się obywatele danego kraju. Choć jeszcze kilka lat temu sytuacja wyglądała nieco inaczej, to aktualnie duża konkurencja na europejskich rynkach pracy znacznie utrudnia znalezienie zajęcia osobom, które nie czują się dobrze, jeżeli chodzi o języki obce.

Osoby słabo znające język obowiązujący w danym państwie najczęściej decydują się na rozpoczęcie swojej kariery zawodowej za granicą od prostych zajęć, które stopniowo pozwolą im na opanowanie języka. Do takich prac zaliczyć można m.in. zbiory owoców czy warzyw, pracę w niektórych fabrykach, pracę przy kontroli jakości czy pracę na zmywaku. Takiego rodzaju zatrudnienia najlepiej szuka się na miejscu i tutaj nieoceniona może się okazać pomoc osób, które już na miejscu pracują. Jeżeli ktoś z naszej rodziny czy znajomych przebywa w kraju, do którego chcielibyśmy wyemigrować, poprośmy go o pomoc — taka osoba może na miejscu zorientować się, czy np. na drzwiach lokalu nie wisi karta informująca o poszukiwaniu pracowników. Dodatkowo osoby, które przebywają już za granicą jakiś czas, są nieocenioną pomocą, jeżeli chodzi o komunikację z potencjalnym pracodawcą w przypadku naszej nieznajomości języka. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że pracodawcy, którzy decydują się na zatrudnianie imigrantów, chętnie przyjmują osoby polecane przez np. swoich obecnych pracowników.

 

Decyzja podjęta- Co dalej?

Jeżeli decydujemy się na szukanie pracy za granicą już na miejscu (i to niezależnie od tego, czy znamy języki czy nie) to nie zapominajmy o kilku ważnych sprawach, a więc perfekcyjnie przetłumaczonym CV i liście motywacyjnym, który za granicą bywa wymagany częściej niż u nas w Polsce. Poza odpowiadaniem na oferty pracy zamieszczane w gazetach, internecie czy na drzwiach restauracji warto osobiście odwiedzić lokalnie działające agencje pośrednictwa pracy czy udać się do działu kadr, które sprawnie funkcjonują szczególnie w dużych przedsiębiorstwach. Dobrym sposobem na uniknięcie nieuczciwych pracodawców jest zapisanie się na fora internetowe skupiające Polaków pracujących w danym regionie, na których znajdziemy szereg przydatnych dla nas informacji oraz być może również ostrzeżeń przed firmami lub osobami prywatnymi, które źle traktują pracowników.

Przy szukaniu pracy za granicą trzeba być przede wszystkim rozsądnym i ostrożnym — nie dajmy się nabrać na ogłoszenia oferujące od razu ogromne zarobki (i to często dla pracowników bez doświadczenia) czy ogłoszenia zawarte w internecie, z których nie wynika dokładnie, kto jest osobą/przedsiębiorstwem oferującym zatrudnienie. W przypadku takich ogłoszeń z dużą dozą pewności można stwierdzić, że mamy do czynienia z oszustem, dlatego tak jak w każdej innej sytuacji w naszym życiu, tak i przy szukaniu pracy za granicą warto trzymać się zasady „ograniczonego zaufania”.

Leave your thoughts

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”