Email: kontakt@zagranica24.pl

Podróż samochodem po Holandii – doskonały pomysł!

Samochodem po Holandii- to niewątpliwie piękny kraj na taką podróż. Przede wszystkim nie jest to najmodniejsza destynacja turystyczna, unikniemy zatem tłumów ludzi. Ponadto w Holandii znajdziemy wiele przepięknych miejsc, bardzo różnorodnych, zdecydowanie wartych zwiedzenia. Warto jeszcze dodać, że jest to kraj bardzo otwarty i liberalny. Ale czy zawsze?

 

Samochodem po Holandii

 

Dzisiaj coraz chętniej i częściej podróżujemy po Europie samochodem. Jest to w końcu bardzo wygodny i komfortowy sposób – jak dokładniej przedstawiają się jego zalety? Przede wszystkim możemy wziąć tyle bagażu, ile tylko nam się zmieści. Nie jesteśmy tutaj obwarowani żadnymi limitami bagażu w samolotach, czy nawet w busach. Ponadto nasz bagaż może sobie leżeć całkowicie swobodnie, nie musimy go bardzo dokładnie pakować. Co więcej jadąc samochodem jesteśmy całkowicie niezależni -możemy zwiedzać wszystko w takim tempie, jakie nam pasuje. Całkiem sporo także zdołamy zwiedzić. Podsumowując – podróże autem są naprawdę doskonałym pomysłem!

 

Holandia- państwo, które można pokochać! 

 

Jazda po Holandii a przepisy

 

Niemniej jednak za każdym razem jadąc do innego kraju samochodem musimy upewnić się, czy na pewno możemy to zrobić? Czy dany kraj honoruje polskie prawo jazdy? Czy musimy jakoś zgłaszać w urzędach, że wjeżdżamy własnym samochodem? Jak wyglądają przepisy prawa na drogach? Czy są bardzo dokładnie przestrzegane? Na te wszystkie pytania i wiele innych musimy sobie odpowiedzieć, jeśli nie chcemy mieć zupełnie niepotrzebnych problemów w Holandii, czy w jakimkolwiek innym państwie. Warto tu bowiem zdecydowanie podkreślić, że Holandia to kraj przywiązujący naprawdę dużą wagę do przepisów prawa w tym zakresie.

 

Najważniejsze informacje o jeździe autem w Holandii

 

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że prawo jazdy polskie jest jak najbardziej honorowane w Holandii, co jest już bardzo istotną dla nas informacją. Ponadto sam dojazd do Holandii nie jest skomplikowany – wystarczy 14 godzin jazdy przez Niemcy. Oczywiście również po drodze możemy zwiedzić bardzo ciekawe, unikalne miejsca. Następnie z takich absolutnie najważniejszych rzeczy to trzeba wiedzieć, że każdy pasażer czy kierowca musi mieć zapięte pasy. Za niedotrzymanie tego nakazu grozą nam naprawdę wysokie kary, zdecydowanie zatem lepiej jest dostosować się do tego przepisu. Ponadto wszystkie dzieci, które są poniżej 12 roku życia albo też są niższe niż 1,5 m powinny być zapięte w fotelikach. To jednak jeszcze nie wszystkie przepisy…

 

Alkohol – pić czy nie pić?

 

A co z alkoholem? Otóż warto wiedzieć, że nie każdy kraj jest tak restrykcyjny w tym zakresie jak Polska. Co więcej – nawet w większości krajów Unii dozwolona jest minimalna ilość procentów. Także i w Holandii. Tu można mieć maksymalnie 0,5 promila alkoholu, trzeba jednak pamiętać, że dla kierowców z krótkim stażem, mniejszym niż 5 lat, ilość ta wynosi 0,2 promile. Pamiętajmy także o tym, aby w żadnym wypadku nie przekroczyć tej granicy!

 

Sposób prowadzenia auta w Holandii

 

Holendrzy są także dość specyficzni pod kątem prowadzenia samochodów. Otóż trzeba wiedzieć, że niektóre rzeczy u nas traktowane jako zwyczajowe, tam są poważnym wykroczeniem, za który możemy zebrać nielichy mandat. Co takiego dokładnie jest zakazane? Przede wszystkim zabronione jest wyprzedzanie z prawej strony. Co więcej – nie wolno nam także jechać lewym pasem bez żadnego uzasadnienia tego. Warto także dodać, że bardzo popularna u nas “jazda na zderzaku” też może zakończyć się dla nas przykrymi konsekwencjami. Nieodpowiednie używanie migaczy, nie używanie ich – to także wykroczenia, które Holendrzy traktują dość surowo. Jak bardzo? Otóż oczywiście zależy to od powagi wykroczenia niemniej jednak ceny mandatu wahają się od 100 do 400 euro. Oczywiście mandaty za te wykroczenia, które są karalne także i u nas są odpowiednio większe i mogą zakończyć się utratą prawa jazdy.

 

Paliwo – to problem?

 

Warto także wiedzieć, że policja zatrzymując nas, ma pełne prawo skontrolować stan naszego baku. Dlaczego? Otóż w Holandii rolnicy mają prawo do paliwa, które ma moc diesla, a jest dużo dużo tańsze. Trzeba jednak wiedzieć, że jest ono też specjalne znakowane na niebiesko, wobec tego nie warto oszukiwać. Mandat może sięgać prawie 2000 euro. Warto także wiedzieć, że zabronione jest zatrzymanie się na autostradzie z powodu braku paliwa – zaopatrzmy się zatem wcześniej w jego odpowiednią ilość!

 

Rowerzyści w Holandii

 

Pamiętajmy także o tym, że dla Holendrów posiadanie samochodu wiąże się z wieloma wydatkami. Z tego powodu w ich kulturze zakorzeniła się jazda n rowerze. Rowerzyści mają swoje szlaki, ścieżki, przejścia, a bardzo często także pasy na normalnych drogach – uważajmy na nich zatem i pamiętajmy, że czasem rower ma większe prawa niż samochód!

 

Dlaczego flaga Holandii nosi takie barwy? Flaga Holandii

 

Winieta w Holandii i opłaty za korzystanie z dróg

 

Generalnie trzeba wiedzieć, że stan dróg i autostrad w Holandii jest naprawdę dobry, zatem nie musimy się spodziewać żadnych niespodzianek w tym zakresie. Ponadto dla samochodów osobowych takie przejazdy są w zasadzie bezpłatne. Inaczej rzecz się ma w wypadku samochodów ciężarowych – tu konieczna jest winieta Holandia. Nie jest to specjalnie skomplikowana sprawa – wystarczy uiścić odpowiednią opłatę w jednym z dedykowanych ku temu puntów albo na stacji benzynowej.

 

Autem po Holandii – pamiętajmy o wspólnych przepisach!

 

Jak zatem widać – spokojnie możemy wjechać do Holandii własnym samochodem. Pamiętajmy tylko, że pobyt w innym kraju nie zwalnia nas z zasad jazdy, które normalnie nas obowiązują. Co więcej – prawo Holandii jest naprawę restrykcyjne w tym zakresie.

 

Poradnik o pracy w Holandii- Praca w Holandii

 


Praca i Życie za Granicą- oferty pracy, turystyka, informacje


 

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”