Email: kontakt@zagranica24.pl

Saksonia – kompendium wiedzy- poznajemy Niemcy

Saksonia to bez wątpienia ukryty skarb Niemiec i ich kulturalna stolica. To także kraina wynalazców, wysokiej jakości ośrodków wellness, najwyższej klasy sztuki i kultury, a także światowej sławy rękodzieła. To właśnie tam czekają na swoich nabywców jedne z najlepszych luksusowych towarów na świecie. Zamki, pałace i ogrody są częścią wielkiego dziedzictwa saksońskiego. Będące wizytówką tego Landu historyczne pociągi parowe, najstarsze parowce typu “paddle” i najlepsze marki niemieckich samochodów mają wszystko, co można nazwać wyjątkowym. Saksonia jest także Ojczyzną Reformacji.

 

Saksonia Niemcy na mapie Europy

 

Saksonia położona jest we wschodnich Niemczech i zajmuje obszar ok. 18 413 km kwadratowych. Polska leży na wschód od Saksonii, a Republika Czeska leży na południu. Graniczy ona również graniczy z Saksonią-Anhalt na północnym zachodzie, a także Brandenburgią na północy, Bawarią na południowym zachodzie i Turyngią na zachodzie. Stolica Saksonii i jej największe miasto to Drezno. Równie ważne i niemiej znane są Lipsk, Miśnia czy Görlitz. Największą rzeką, która przepływa przez ten niemiecki land jest Łaba, a zaraz obok niej plasuje się Mulda, Biała Elstera, a także Nysa Łużycka.

 

Dawno, dawno temu

 

Saksonia została utworzona w procesie zjednoczenia Niemiec Wschodnich z Niemcami Zachodnimi w 1990 r. Historyczna Saksonia była z kolei ważnym regionem w dziejach Niemiec przez prawie 2000 lat, szczególnie od XV wieku. Saksonia i jej stolica, Drezno, prosperowały od XVI do XVIII wieku, zanim ich względne znaczenie w Niemczech osłabło wraz z powstaniem Brandenburgii-Prus i Berlina. Ludność Lipska jest z kolei słusznie dumna z kluczowej roli, jaką masowe, lecz pokojowe demonstracje w mieście pod koniec 1989 roku odegrały w obaleniu komunistycznej dyktatury NRD i ostatecznie otworzyły drogę do zjednoczenia Niemiec.

 

Gospodarka Saksonii

 

Wśród byłych już landów wschodnich Saksonia to kraj najbogatszy. Odnotowano tutaj jeden z najlepszych wzrostów gospodarczych w tym regionie Republiki Niemiec. Znaczącym czynnikiem dla ciągłego rozwoju landu jest między innymi obecność w Dreźnie wspaniale rozwiniętego gałęzi przemysłu mikroprocesorów. Jednakże bezrobocie nadal pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie. Również poziom wszelkich inwestycji jest nie jest imponujący.

 

Szukasz pracy w tym regionie? Praca Drezno

 

Zamki, kościoły, muzyka i wino

 

Stolica Saksonii Drezno jest mekką turystów. Słynny kościół Frauenkirche, będący dziś jedną z największych atrakcji miasta, został zniszczony pod koniec II wojny światowej i przez dziesięciolecia pozostawał ruiną. Po zjednoczeniu Niemiec został on przebudowany przy użyciu jak największej ilości oryginalnego materiału. Po ponownym otwarciu w 2005 r. Drezno odzyskało jedną ze słynnych atrakcji.

>>Drezno atrakcje<< zajrzyj po więcej!

 

Przeciwległy brzeg rzeki Łaby oferuje natomiast wspaniały widok na historyczne barokowe centrum Drezna. Głównie niezagospodarowane łąki ciągnące się wzdłuż rzeki przez około 30 kilometrów są dobrym miejscem na spacery, a szczególnie latem na pikniki. Dla miłośników sztuki są wieczory filmowe i koncerty na wolnym powietrzu.

 

Tuż obok doliny rzeki Łaby, Park Narodowy o nazwie Szwajcaria Saksońska jest idealnym miejscem dla osób lubiących wspinaczkę lub piesze wędrówki. Pagórkowaty teren wspinaczkowy Gór Łaby jest również znany z dziwacznych formacji skalnych, które mogą osiągnąć wysokość 730 metrów.

 

Nie mniej znany od Drezna i jego okolic jest związany z Janem Sebastianem Bachem – Lipsk, założony początkowo jako miasto typowo handlowe. Mimo że słynny kompozytor nie urodził się tutaj, Lipsk jest miejscem, w którym spędził większość swojego życia zawodowego. Odzwierciedla to w archiwum Bacha, Muzeum Bacha i coroczny Festiwal Bacha. Kompozytor został pochowany w kościele św. Tomasza, gdzie w latach 1723-1750 był ordynatorem chóru znanego Thomanerchora.

 

Lipsk świętował niedawno swoją tysiącletnią rocznicę. Ale miasto wcale nie jest staroświeckie. Jest popularny wśród młodszych ludzi, którzy uważają go za “lepszy i tańszy Berlin”. W zachodniej części miasta na przykład wielu artystów założyło pracownie w opuszczonych fabrykach bawełny. Ta żywiołowość i kreatywność w Lipsku odbija się również w licznych barach i galeriach.

Lipsk świętował niedawno swoją tysiącletnią rocznicę, ale miasto wcale nie jest staroświeckie. Jest popularny wśród młodszych ludzi, którzy uważają go za “lepszy i tańszy Berlin”. W zachodniej części miasta na przykład wielu artystów założyło pracownie w opuszczonych fabrykach bawełny. Ta żywiołowość i kreatywność w Lipsku odbija się również w licznych barach i galeriach.

W zależności od pory roku można tu wędrować lub jeździć na nartach, spędzając czas w dwóch różnych Landach. Granica niemiecko-czeska biegnie przez pasmo górskie Rudawy. Po stronie niemieckiej, na górze Fichtelberg znajduje się Oberwiesenthal o wysokości 914 metrów co czyni go najwyższym miastem Niemiec. Stamtąd kolejka linowa zabiera gości na szczyt góry.

 

Miśń z kolei znana jest na całym świecie z porcelany. Pierwsza europejska porcelana twardo-pastowana została opracowana właśnie tutaj w 1708 roku. Popisowe logo tutejszej porcelany – znak skrzyżowanych mieczy, zostało wprowadzone w 1720 roku w celu ochrony jego produkcji, czyniąc je jednym z najstarszych istniejących znaków towarowych. Porcelana z Miśni jest obecnie jednym z najbardziej znanych niemieckich produktów na świecie.

 

Görlitz z kolei to saksońskie miasto najbardziej wysunięte na wschód, które przetrwało II wojnę światową praktycznie nieuszkodzone. W rezultacie znajduje się w nim 4000 zabytkowych budynków z różnych epok. To z kolei przyciąga międzynarodowych twórców filmowych. Görlitz został wykorzystany jako miejsce filmowe dla kilku hollywoodzkich hitów kinowych, takich jak “The Grand Budapest Hotel” – przynosząc mu lokalny przydomek Görliwood.

 

Praca za granicą bez znajomości języka– czy to w ogóle możliwe?

 

W drogę do Saksonii

 

Krajobraz kulturowy Saksonii ukształtowały takie osobowości jak Bach, Canaletto, Goethe, Luther i Wagner, Semperoper i Gewandhaus. Dziś największe miasta Saksonii oferują imponujące (i warte swojej ceny) zajęcia muzyczne, artystyczne i rozrywkowe, które zapewniają stały napływ młodych twórców z całych Niemiec i nie tylko.

 

Wielu odwiedzających opuszcza Saksonię i udaje się prosto do Berlina, by znaleźć sobie miejsce w Niemczech Wschodnich, zapominając o wyjątkowych urokach i charakterze Saksonii. Warto jednak poświęcić czas, aby tu przyjechać. Bardzo szybko można wtedy zrozumieć jak wielopłaszczyznowa, postępowa i fascynująca może być Saksonia.

 

Poznaj również inny zakątek Niemiec: Bawaria

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”