Email: kontakt@zagranica24.pl

Praca opiekunki w Niemczech- Co warto wiedzieć?

Wysoki wskaźnik bezrobocia oraz wyjątkowo niskie zarobki w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej, sprawiają, że duża liczba Polaków decyduje się na wyjazd do pracy poza granice Polski. Jednym za najczęściej wybieranych państw są Niemcy. Najpopularniejsza wśród kobiet praca w Niemczech opieka z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Oto podstawowe informacje, które pozwolą nieco przybliżyć ten rodzaj pracy.

 

Praca w Niemczech OPIEKA


Na czym polega praca?

 

Praca Niemcy opieka polega na sprawowaniu opieki nad osobami, które nie są w pełni samodzielne. Czasem są to osoby niepełnosprawne jednak najczęściej praca polega na opiece nad ludźmi w podeszłym wieku. Konkretny zakres obowiązków zależy od danej agencji, a przede wszystkim konkretnego pacjenta, stanu jego zdrowia oraz sprawności ruchowej.

 

Do typowych obowiązków opiekunki w Niemczech należy gotowanie i sprawowanie pieczy nad dietą pacjenta, podawanie lekarstw o wyznaczonych przez lekarza porach, sprzątanie domu, robienie zakupów, czasem także płacenie rachunków oraz po prostu dotrzymywanie seniorowi towarzystwa. Niektórzy pacjenci dodatkowo zatrudniają sprzątaczkę, a wówczas sprzątanie domu nie wchodzi w zakres obowiązków opiekunki.

 

Często zdarza powodu słabej sprawności fizycznej osoby starszej opiekunka jest również zobowiązana do utrzymania higieny pacjenta, a więc mycie go i kąpanie, a w szczególnie ciężkich przypadkach także opatrywanie ran, zmiana pieluch czy wykonywanie zastrzyków.

 

Konieczne kwalifikacje

 

Wymagane do pracy kwalifikacje zależą ściśle od danej agencji, a także stanu zdrowia konkretnego pacjenta, którym opiekunka ma się zajmować. W niektórych przypadkach agencje wymagają jedynie doświadczenia na podobnym stanowisku. Dotyczy to tych przypadków, gdzie senior jest w na tyle dobrym stanie, że nie wymaga konkretnej opieki medycznej.

 

Jeśli jednak pacjent musi mieć wykonywane zastrzyki, zmieniane opatrunki lub po prostu agencja ma wyższe wymagania, wówczas niezbędne okazuje się wykształcenie kierunkowe. Warto wtedy mieć skończone kursy lub studia w zakresie pielęgniarstwa, rehabilitacji lub podobnych kierunków.

 

Jednak kwalifikacje zawodowe to nie wszystko. Niezbędna będzie również sprawność fizyczna, a w przypadku niektórych pacjentów wręcz siła fizyczna. Dotyczy to szczególnie tych przypadków, gdy podopieczny jest sparaliżowany lub w wyjątkowo złej kondycji ruchowej. Oprócz tego przyda się również szczególne usposobienie. Osoba zatrudniona do opieki powinna być otwarta, ciepła i pozytywnie nastawiona. Powinna również wykazywać się dobrym kontaktem a osobami starszymi.

 

 

Sprawa języka

 

Nie bez znaczenia jest również kwestia języka. W przypadku tej pracy konieczna będzie przynajmniej komunikatywna znajomość niemieckiego. Warto bowiem pamiętać, że opiekunka spędza cały dzień za podopiecznym i stanowić powinna dla niego ciekawe towarzystwo. Często także musi załatwić pewne sprawy na mieście jak zakupy, odbiór leków czy opłacenie rachunków. Można więc pracę opiekunki w Niemczech zaliczyć jako “praca za granica bez jezyka

 

 

Ile może zarobić opiekunka w Niemczech?

 

Bardzo częstym powodem wyjazdu do pracy opiekunki w Niemczech są zarobki. Ile więc może zarobić opiekunka w Niemczech? Jest to sprawa dość indywidualna. Zarobki opiekunki w Niemczech kształtują się w zależności od agencji, kwalifikacji pracownika, a także potrzeb danego podopiecznego. Średnie zarobki kształtują się zwykle w okolicach 1000-1300 euro netto. Osoby bez kwalifikacji lub ze słabą znajomością języka mogą zarobić około 900 euro miesięcznie.

 

 

Jakie problemy możemy napotkać i na co warto uważać?

 

Wpisując w wyszukiwarkę “opieka Niemcy praca” znajdziemy oferty bardzo wielu agencji pośredniczących. Jest to jednak podstawowa rzecz, na którą warto uważać. Wybierając agencję warto przede wszystkim skupić się na tych sprawdzonych, że polecenia. Zdarza się bowiem, że wśród pośredników zdarzają się oszuści i na miejscu okazuje się, że warunki pracy nie są takie, jakich się spodziewaliśmy.

 

Warto także jeszcze przed wyjazdem dokładnie dowiedzieć się o stanie zdrowia pacjenta, by upewnić się, że rzeczywiście powołamy określonym obowiązkom oraz czy mamy dostatecznie dużo siły, by sprawować pełną opiekę na przykład nad osobą, która nie jest sprawna ruchowo.

 

 

Podsumowanie – plusy i minusy oraz czy warto?

 

Praca opiekunki w Niemczech ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Niezaprzeczalnie na korzyść wpływają stosunkowo wysokie zarobki. Praca ma jednak także swoje minusy. Jest to zadanie ciężkie i często dla osób silnych, nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Jednak niezaprzeczalnie warto spróbować tego zajęcia, ponieważ daje ono niesamowitą satysfakcję oraz poczucie, że robi się coś dobrego i koniecznego. Poza tym jest to praca, która kształtuje charakter, a także pozwala na zawiązanie przyjaźni ze starszą osobą.

 

Jeżeli artykuł “Praca w Niemczech Opieka” zainteresował Cię- zobacz również: Praca sezonowa za granica

Leave your thoughts

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”