Email: kontakt@zagranica24.pl

Praca w Holandii – krótki poradnik

Obecnie coraz więcej Polaków wyjeżdża za granicę, poszukując okazji do dobrego zarobku. Co szczególnie ciekawe – w ostatnich latach już nie tylko Niemcy i Wielka Brytania są w ścisłej wyjazdowej czołówce. Dołączyła do nich bowiem Holandia. Czy rzeczywiście warto tam pracować? Na co należy uważać? Jacy pracownicy są najbardziej poszukiwani? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi w poniższym artykule “Praca w Holandii”.

 

Rodzaje pracy w Holandii

 

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie, jakie rodzaje pracy czekają na Polaków w Holandii?

 

a) praca sezonowa

 

Zacznijmy od pracy sezonowej. Najczęściej obcokrajowcy zatrudniani są w tym przypadku na okres dwóch- trzech miesięcy, wyjątkowo pół roku. Jacy pracownicy poszukiwani są w tym zakresie? Oczywiście zbiory truskawek, owoców, pielęgnacja zieleni na trawnikach miejskich. Do tego zawsze potrzebne są osoby do sprzątania lotnisk. Co więcej – wakacje są miesiącami urlopów, dlatego też bez problemu znajdziemy pracę w restauracji, na stoiskach itd.

 

b) praca stała

 

Jak zaś sprawa wygląda z pracą stałą? Przede wszystkim zawsze poszukiwani są pracownicy fizyczni. Mechanicy samochodowi, ślusarze, ogrodnicy, stolarze – wszystkie osoby zajmujące się szeroko pojętą pracą fizyczną, nie będą mieć nawet najmniejszego problemu ze znalezieniem dobrej pracy. Często także są poszukiwane osoby do pracy w gospodarstwie, przy zwierzętach oraz szczególnie- przy koniach. Co bardzo istotne – w Holandii do tego typu prostych prac wymagana jest jedynie naprawdę podstawowa znajomość angielskiego, zatem dla wielu jest to bardzo korzystna opcja.

 

Trzeba jednakże jeszcze wspomnieć o tym, że w Holandii znajdziemy nie tylko pracę fizyczną. Otóż warto wiedzieć, ze obecnie działa tam naprawdę wiele zespołów złożonych z doktorantów i profesorów czy nawet osób zaraz po studiach pochodzących z różnych krajów. Co więcej – te grupy naukowe zajmują się zagadnieniami takimi, które w Polsce rzadko są poruszane, w dużej mierze ze względu na niższy poziom technologiczny.

 

Pamiętajmy także o tym, że generalnie pod kątem technologii Holandia jest na bardzo wysokim poziomie. Przemysł nanotechnologiczny czy biotechnologiczny prężnie się tam rozwijają, jeśli zatem chcemy pracować w tych dziedzinach albo dysponujemy innym ścisłym wykształceniem, to praca zawsze się znajdzie.

 

A co z absolwentami kierunków humanistycznych? Tu już jest nieco gorzej, niemniej jednak ważne jest to, że Holendrzy nie mają problemu z akceptacją osób innej narodowości w pracy.

 

Czy praca w Holandii ma zalety?

 

Podsumowując przedstawione do tej pory informacje- jak przedstawiają się zalety pracy w “kraju tulipanów”. Na pewno pracy jest bardzo dużo i każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz tego warto wspomnieć o bardzo ważnym fakcie – otóż w Holandii ustawowo określona jest płaca minimalna. Jest ona zależna od wieku i dla osób po 22 roku życia wynosi nieco ponad 1500 euro. Istotny jest także fakt, że w Holandii nie można dokonać zapłaty za wykonaną pracę gotówką – należy przelać ją na konto bankowe. W ten sposób zyskujemy pewność, że pracodawca tak łatwo nas nie oszuka…

 

Jak znaleźć pracę w Holandii?

 

W jaki zaś sposób możemy znaleźć pracę w tym kraju? Otóż kiedy tylko włączymy Internet, znajdziemy bardzo dużo przeróżnych ogłoszeń zatytułowanych “praca Holandia” a umieszczonych przez rożne agencje pośredniczące w znajdywaniu pracy. Skorzystanie z usług takiej agencji generalnie jest bardzo dobrym pomysłem, szczególnie jeśli poszukujemy fizycznej albo sezonowej, tudzież jeśli nie jesteśmy najlepsi w języku angielskim.

 

 

Jednak Holandia praca choć ogólnie bardzo polecana, może skończyć się dla nas nieciekawie, jeśli nie zadbamy o to, aby wybrać naprawdę dobrą agencję. Na co zatem trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru pośredników? Przede wszystkim popatrzmy na to, jakie stawki nam oni oferują i porównajmy je z innymi podobnymi ofertami. Obcokrajowcy w Holandii nie zarabiają gorzej od Holendrów na podobnych stanowiskach. Jeśli zatem proponowane nam zarobki są albo dużo niższe albo zawyżone, to jednak powinno to obudzić naszą czujność. Ponadto warto posprawdzać opinie w Internecie na temat współpracy z poszczególnymi agencjami – na pewno dowiemy się, z jakimi warto się skontaktować, które zaś kantują. Oczywiście niepokojąca jest także konieczność podawania skanów dokumentów, zbyt wielu informacji itp.

 

Koszty życia w Holandii

 

Pamiętajmy jednak, że Holandia nie jest najtańszym krajem do życia. Koszt wynajęcia mieszkania oraz podatku gruntowego już będzie wynosił kilkaset euro. Oczywiście do tego dochodzą koszty wyżywienia. Z drugiej jednak strony, kurs euro tak bardzo już podskoczył w górę, że wracając do kraju i przeliczając nasze oszczędności z Holandii w euro, otrzymujemy praktycznie ponad czterokrotną ich wartość w złotówkach.

 

Problemy w Holandii

 

Na jakie zaś problemy możemy natrafić, pracując w Holandii? Czy będzie nam się tam dobrze żyło? Pamiętajmy, że choć Holandia jest Europą, to jednak różnice międzykulturowe mogą być spore. Holendrzy nie są tak ja Polacy skłonni spotykać się często z przyjaciółmi i wychodzić z domu. Ponadto też znacznie więcej czasu potrzeba na zawiązanie z nimi przyjaźni. Generalnie jednak są uprzejmi, zatem praca sezonowa, szczególnie wśród osób o różnych narodowościach, nie powinna nas kosztować wiele trudu. Oczywiście jednak to tylko dość ogólne stereotypy – możemy spotkać bardzo żywiołowych Holendrów, jak i niestety takich, od których powinniśmy się trzymać z daleka.

 

Pomoc w Holandii

 

Co zaś możemy zrobić w sytuacji, w której dopadną nas jakieś problemy w Holandii, z którymi nie możemy się uporać? Przede wszystkim pamiętajmy o holenderskiej policji. Organizacja ta działa dość sprawnie i na pewno nam pomoże. Jeśli zaś mamy poważne problemy w wytłumaczeniu swojego problemu po angielsku albo też nasza sprawa jest bardziej delikatnej natury, nie zapominajmy nigdy o możliwości skorzystania z pomocy polskiej ambasady, która mieści się w Hadze.

 

Podsumowując praca w Holandii ma wiele swoich zalet. Pamiętajmy jednak o tym, że lepiej jest ją znaleźć jeszcze przed wyjazdem, chyba że bardzo jesteśmy pewni naszych kwalifikacji i umiejętności.

 

Jeżeli powyższy artykuł “Praca w Holandii” Cię zainteresował i chcesz wiedzieć więcej o tym pięknym kraju to zobacz koniecznie Holandia- państwo, które można pokochać

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”