Email: kontakt@zagranica24.pl

Praca Berlin- stawki oraz najczęściej poszukiwani fachowcy

Praca Berlin- Wiadomo, że wynagrodzenie pracownicze za naszą Zachodnią granicą jest wyższe, niż to jakie można uzyskać w Polsce. Szczególnie interesującym miejscem do szukania pracy jest Berlin, gdzie istnieje wiele możliwości zarobkowych.

 

Praca w Berlinie

 

Zacząć należy od jednej z najważniejszych kwestii, to znaczy od zarobków. W Niemczech obok ustawowej płacy minimalnej (Mindestlohn: brutto – 8,84 Euro na godzinę), pracodawców oraz pracowników obowiązują także minimalne stawki branżowe. Stawki te są wynikiem negocjacji związków zawodowych z przedstawicielami pracodawców. Co ważne, obowiązują one wszystkie przedsiębiorstwa z konkretnej branży, czyli nawet te, w których nie występują zbiorowe układy pracy. Wyjeżdżając za granicę bardzo często zaczyna się od płacy minimalnej (która jest i tak prawie trzy razy wyższa niż w Polsce). Warto więc dowiedzieć się ile taka płaca wynosi.

 

Poniżej znajduje się lista branż i wysokość minimalnej godzinowej stawki brutto dla Berlina, przedstawiane w formie euro/godz:

– doskonalenie zawodowe: 14,60;
– branża budowlana: robotnik -11,30; robotnik wykwalifikowany -14,55;
– dekarstwo: 12, 25;
– montaż instalacji elektrycznych: 10,40;
– przemysł mięsny: 8,75;
– fryzjerstwo: 8,50;
– sprzątanie budynków, w tej branży płaca minimalna zależna jest od wykonywanych prac: sprzątanie wnętrz – 10,00; czyszczenie elewacji i mycie okien – 13,25;
– montaż rusztowań: 11,00;
– rolnictwo, leśnictwo i ogrodnictwo: 9,10;
– praca tymczasowa, w tym sektorze stawki będą systematycznie rosnąć w całym kraju: marzec 2017 – marzec 2018: 8,84; od kwietnia 2018: 8,91; od kwietnia 2019: 9,27;
– malarze i lakiernicy: pracownik niewykwalifikowany – 10,35; czeladnik – 13,10;
– branża opieki nad osobami starszymi i niedołężnymi: 10,20
– produkcja tablic i reklam świetlnych: pomocnik – 10,31, czeladnik – 13,26;
– kominiarze: 12,95
– kamieniarstwo i rzeźby w kamieniu: 11,40;
– przemysł odzieżowy: 8,84.

Jak widać, w wielu branżach Berlin płaci więcej niż ustalona stawka minimalna i zatrudnienie jest wtedy naprawdę opłacalne.

 

Atrakcje turystyczne w Berlinie- Berlin Atrakcje

 

Praca Berlin

 

Znalezienie pracy w Berlinie zależy od różnych czynników: to znaczy doświadczenia, umiejętności, wykształcenia, ale także od kontaktów, zaradności życiowej oraz od… szczęścia i dzieła przypadku. Wiele osób wyjeżdża z Polski zaczynając dosłownie od niczego. Nie mają więc wykształcenia, mają ograniczoną znajomość języka niemieckiego albo nie znają go w ogóle. W dobie Internetu sprawa jest jednak o wiele łatwiejsza niż kiedyś, gdyż na różnych portalach ogłoszeniowych znaleźć można wiele ofert pracy.

 

Kogo najczęściej poszukują w Polsce pracodawcy zza Odry? Praca Berlin- Poszukiwani fachowcy

 

Są to hydraulicy, elektrycy, stolarze i malarze. Branża budowlano-remontowa w Niemczech od lat cierpi na niedostatek fachowców, dlatego każdy pracownik z doświadczeniem może znaleźć pracę w bardzo szybkim tempie. Znajomość niemieckiego jest tutaj mile widziana, ale tak naprawdę w wielu ogłoszeniach znaleźć można informację, że nie jest ona wymagana. Jeśli chodzi o inne zawody, które poszukiwane są w Berlinie, to w związku z tym, że Niemcy są społeczeństwem starzejącym się, pracę znajdą tam również osoby z branży medycznej, to znaczy: lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci oraz opiekunowie osób starszych. Innymi branżami w których są poszukiwani pracownicy to branże: motoryzacyjna i przemysłowa, tak więc stałe zatrudnienie z łatwością znajdą fachowcy tacy jak: spawacz, ślusarz, lakiernik czy mechanik.

 

Szukasz mieszkania do wynajęcia w Berlinie? Mamy dla Ciebie mały poradnik! Mieszkania Berlin

 

Pracy warto poszukiwać w największych berlińskich firmach, gdyż zawsze potrzeba tam wielu rąk do działania. Będą to na przykład:

– Eurovia DE – firma budowlana,
– Deutsche Bahn – czyli grupa niemieckich przedsiębiorstw kolejowych i logistycznych,
– Vattenfall Europe koncern energetyczny,
– Landesbank – bank komercyjny,
– Axel Springer SE – koncern wydawniczy.

Warto także zauważyć, ze tradycyjne, duże branże przemysłowe wspiera szereg młodych przedsiębiorstw, z sektorów takich jak: branża medyczna i farmaceutyczna, mobilność i logistyka, media oraz przemysł kreatywny, transport i komunikacja oraz energetyka. W takich firmach bardzo często potrzeba wielu osób chętnych do pracy.

Jak więc widać, kiedy chodzi o Berlin praca nie jest aż tak trudna do znalezienia, a stawki na pewno będą zadowalające.

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”