Email: kontakt@zagranica24.pl

Oferty pracy za granicą – spostrzeżenia czytelnika

W 2004 roku, po otwarciu granic Unii Europejskiej, Polacy zaczęli masowo wyjeżdżać do pracy za granicę. Trend ten utrzymywał się przez kilka lat. Później liczba wyjazdów zmalała – jednak nie aż tak gwałtownie. Czemu ludzie cały czas chętnie wybierają oferty pracy za granicą?

Oferty Praca za granicą

Jednym z najważniejszych powodów jest oczywiście chęć zarobienia pieniędzy. O emigracji zarobkowej myślą zazwyczaj młodzi ludzie, którzy nie są zadowoleni z sytuacji w kraju (zarówno ekonomicznej, jak i politycznej). Osoby decydujące się na pracę za granicą bardzo często posiadają wysokie kwalifikacje, związane np. z medycyną.

Do pracy, najczęściej w Europie Zachodniej, zachęca ich zarobienie znacznie wyższych kwot niż w Polsce (na podobnym stanowisku), ale też możliwość rozwoju. Młodzi ludzie szukają wiadomości w Internecie i niejednokrotnie spotykają historie osób, które wyjechały kilka lat temu i którym “się udało”. Często więc chcą pójść w ich ślady i sprawdzić, czy oni także osiągną sukces. Teraz bardzo łatwo jest znaleźć liczne oferty pracy za granicą – oczywiście głównym miejscem poszukiwań jest właśnie Internet.

Sprawdź artykuł: Praca w Niemczech bez języka

Trend wyjazdowy jest tak silny, że obecnie powstała niejedna agencja pracy za granicą. Można dzięki niej skontaktować się z osobami, które staną się pośrednikiem w poszukiwaniu zatrudnienia w innym kraju. Korzystają z tego zazwyczaj młodzi ludzie po szkołach średnich lub po studiach – nawet mimo tego, że mogą znaleźć pracę w Polsce. Zatrudnienie w kraju wydaje się im być mało opłacalne – zwłaszcza kiedy wezmą pod uwagę koszty związane z utrzymaniem.

Bardzo często zdarza się, że za granicę wybierają się młodzi przedsiębiorcy chcący założyć własną firmę. Jest to dla nich ułatwieniem, ponieważ nie muszą martwić się wtedy o wysokie obciążenia fiskalne (nakładane na nich przez państwo), ani o zbyt dużą biurokrację czy też niejasne przepisy prawa podatkowego. Natomiast jeśli chodzi o wspomnianych już wcześniej studentów medycyny, to wyjazd za granicę bardzo często pozwala im na skończenie wymarzonej specjalizacji. Później zazwyczaj otrzymują oni kontrakt i zostają w obcym kraju na dłużej.

Co jeszcze wpływa na decyzję o pracy za granicą?

Oprócz samego zarobku, do pracy za granicą może przyciągać jeszcze kilka innych rzeczy. Wpływ na decyzję o wyjeździe może mieć przede wszystkim posiadanie rodziny lub przyjaciół mieszkających w innym kraju. Chęć bycia razem z bliskimi osobami jest niejednokrotnie bardzo ważnym czynnikiem. Zachęcające może być oczywiście także to, że ma się świadomość ich dobrej passy – i chce się tego doświadczyć na własnej skórze.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest troska o przyszłość własnych dzieci. Zawsze chce się, by miały one lepiej niż rodzice. Posiadanie większej ilości pieniędzy jest wtedy istotne, ale ważny jest także wysoki poziom edukacji na zachodzie. Tam placówki oświatowe nie są zamknięte na zmiany i innowacje. Stawia się więc na multimedialność, a uczniom nie każde jedynie zapamiętywać suchych faktów z książek. Kiedy chodzi o osoby dorosłe istotne są także większe możliwości rozwoju osobistego.

Znając biegle język obcy, można bowiem liczyć na naprawdę dobre perspektywy zawodowe. Prawda jest jednak taka, że nawet bez wysokich kwalifikacji i bez doskonałej znajomości języka można zdobyć pracę, która będzie satysfakcjonowała jeśli chodzi i wypłatę.

Chcesz wiedzieć jak żyje się w stolicy Niemiec? Praca Berlin

Znalezienie oferty pracy za granicą od zaraz nie jest mrzonką, ale sytuacją bardzo możliwą – i to dla każdego, a lepsze standardy życia są naprawdę kuszące. Na ostatnim miejscu wymienić można wyjazd spowodowany fascynacją innym krajem (jego historią, kulturą, tradycjami i kuchnią). Jednak taka sytuacja jest najrzadsza – raczej stawia się na wyjazd do kraju, gdzie można będzie zarobić najwięcej.

 

Czemu ludzie po jakimś czasie wracają do kraju? Czy nawet wyśmienite oferty pracy za granicą nie wystarczają?

 

Wiele osób podejmuje decyzję o zamieszkaniu w innym kraju na stałe, jednak po kilku/kilkunastu latach decydują się oni na powrót do Polski. Czemu się tak dzieje? Powodów jest kilka. Jednym z nich jest na przykład poprawa sytuacji gospodarczej w Polsce, lepsze zarobki i wiele nowych miejsc pracy. Drugim czynnikiem jest niestety wzrost niechęci do imigrantów z Europy Środkowo – Wschodniej mieszkających na Zachodzie oraz poczucie, że jest się “obywatelem drugiej kategorii”.

 

Kolejnym powodem jest to, że młodzi ludzie zarobili już wystarczająco pieniędzy na zbudowanie własnego domu albo na otworzenie działalności. Oczywiście bardzo ważna jest często tęsknota za rodziną i znajomymi zostawionymi w Polsce. Niemożność wspólnego spędzania wolnego czasu jest tak silnym demotywatorem, że pobyt za granicą staje się nie do zniesienia. Widać więc, że chęć wyjechania do pracy za granicę może być ugruntowana naprawdę silnymi przesłankami. Jednak często zdarza się, że są one nie do końca wystarczające – albo po prostu osiągnęło się już swój cel i można wracać do Ojczyzny.

Przeczytaj także: Praca w Niemczech dla Par oraz Praca za granica sezonowa

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”