Email: kontakt@zagranica24.pl

Czy można leczyć się w Polsce, będąc ubezpieczonym w Niemczech?

leczenie za granica

W obecnych czasach bardzo wiele osób korzysta z możliwości łatwego wyjazdu za granicę. Ludzie emigrują ze względu na panujące w Polsce warunki życia. Obecnie ciężko jest znaleźć dobrą pracę, a najniższa krajowa nie pozwala na godne przeżycie całego miesiąca, bez stresu i obaw. W związku z tym, dla wielu osób jedynym wyjściem jest praca za granicą. Pojawia się jednak pytanie, czy w razie wakacji w Polsce, można iść do lekarza będą ubezpieczonym w Niemczech?

 

 

Praca w Niemczech a leczenie w Polsce

 
Chcąc legalnie pracować, dana osoba musi posiadać opłacone ubezpiecznie w Niemczech. Jest to jeden z wymogów, które należy spełnić aby móc legalnie podjąć pracę u naszych zachodnich sąsiadów. W tym miejscu należy jednak pamiętać, aby w czasie pracy za granicą, nie odprowadzać składek ubezpieczeniowych w dwóch krajach jednocześnie, jeżeli dana osoba pracuje w Niemczech, ale jednocześnie mieszka w Polsce. Jest to dość powszechnie spotykane zjawisko zwłaszcza wśród mieszkańców miast przygranicznych. W takim wypadku, należy uzyskać od niemieckiego odpowiednika NFZ dokument przenośny S1/E106, który należy zarejestrować w wojewódzkim oddziale NFZ. Dokument ten stanowi podstawę do wystawienia poświadczenia, dzięki któremu dana osoba pracująca za granicą może legalnie korzystać z usług medycznych w Polsce.

 
Urlop w Polsce – co wtedy z leczeniem?

 
Kolejnym często zadawanym pytaniem jest, co zrobić jeżeli przyjeżdżam do Polski na urlop, a zdarzy się potrzeba pójścia do lekarza? W takim wypadku należy uzyskać od niemieckiej kasy chory europejskiej karty ubezpieczeniowej EKUZ. Dzięki niej, dana osoba ma prawo do leczenia tak jakby była ubezpieczona w NFZ.

 
Osoby, które pracują za granicą, a chcą mieć dostęp do leczenia w Polsce, nie muszą się niczego obawiać, bez względu czy mieszkają w Polsce na stałe czy chcą przyjechać jedynie na okres urlopu.

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”