Email: kontakt@zagranica24.pl

Jak żyją Polacy w Niemczech?

Wejście Polski do Unii Europejskiej otworzyło granice i umożliwiło emigrację wielu naszym rodakom. Naturalnym kierunkiem wyjazdów stały się Niemcy – i to nie tylko ze względu na bliskość, ale także podobieństwa światopoglądowe i kulturalne. Polacy w Niemczech stanowią silną grupę, która obejmuje ponad 2 miliony obywateli na stałe mieszkających i pracujących u naszych zachodnich sąsiadów.

Do tego dochodzą pracownicy sezonowi, dla których kilkumiesięczna praca w Niemczech stanowi doskonałą okazję do podreperowania domowego budżetu. Jak żyją Polacy w Niemczech i dlaczego emigracja do tego kraju jest tak popularna? Oto kilka podstawowych faktów.

Praca i płaca

 

Jednym z podstawowych powodów wyjazdów Polaków do Niemiec jest znalezienie dobrze płatnej pracy. Obecne warunki gospodarcze wydają się temu sprzyjać, gdyż niemieccy pracodawcy coraz chętniej sięgają po polskich pracowników. Oczywiście praca za granica niemiecką jest bardzo zróżnicowana – i to zarówno pod względem dostępności, jak i wynagrodzenia.

Bez wątpienia w najlepszej sytuacji są wysokiej klasy specjaliści (na przykład programiści czy pracownicy służby zdrowia), którzy znają język niemiecki i mogą wypełnić lukę na niemieckim rynku pracy. Równie korzystną sytuację posiadają różnego typu fachowcy (na przykład budowlańcy, elektrycy lub hydraulicy), którzy mogą znaleźć pracę niemal od ręki. Nie bez znaczenia są także proponowane Polakom zarobki, które nie tylko pozwalają na utrzymanie się w Niemczech, ale także na finansowe wspieranie rodziny pozostawionej w kraju.

 

Pomoc socjalna

 

Większość Polaków posiadających legalne zatrudnienie u zachodnich sąsiadów może liczyć na szereg zasiłków socjalnych, które są gwarantowane dla wszystkich obywateli Unii Europejskich mieszkających i podejmujących zatrudnienie na terenie Niemiec. Każdy Polak pracujący w Niemczech przynajmniej trzy miesiące ma prawo do zasiłku rodzinnego (na wszystkie dzieci – bez względu gdzie przebywają), ewentualnego dodatku do niego (w przypadku niskich zarobków), podstawowej opieki zdrowotnej, zasiłku macierzyńskiego, rodzicielskiego i chorobowego. Natomiast w przypadku utraty zatrudnienia pracownikowi przysługuje zasiłek dla bezrobotnych, którego stawka jest uzależniona od wysokości ostatniego wynagrodzenia, wieku i ilości dzieci będących na utrzymaniu osoby bezrobotnej.

Chcesz pracować za granicą, nie znając języka? Sprawdź! >> Praca Niemcy bez języka <<

 

Jakość życia

 

Jednym z powodów wyjazdów Polaków do Niemiec jest wyższa jakość życia u naszych zachodnich sąsiadów. Dane są jednoznaczne – miesięczne koszty utrzymania w Niemczech (takie jak mieszkanie, wyżywienie, zakup ubrań i transport) w większości przypadków nie przekraczają 50% miesięcznych dochodów. Taka sytuacja jest niemal niemożliwa w Polsce – zwłaszcza w przypadku osób zarabiających poniżej średniej krajowej. Dodatkowo – co także warto podkreślić – Niemcy to doskonale rozwinięta sieć dróg, niezawodny transport komunikacji miejskiej, czyste ulice i przestrzenie miejskie, silna i prężna gospodarka, łatwy dostęp do edukacji i stosunkowo niewygórowane ceny mieszkań, wyżywienia i innych produktów. Poza tym wielu Niemców wyznaje zasadę “żyj i pozwól żyć innym”, co znacznie ułatwia aklimatyzację i dostosowywanie się do nowych warunków.

Planujesz wyjechać z swoją połówką do pracy za granicą? Ten artykuł może Cię zainteresować! Praca dla par Niemcy

Życie w Niemczech ma niewątpliwie swoje plusy i minusy – w zależności od oczekiwań, determinacji i umiejętności odnalezienia się w obcym kraju. Statystyki pokazują, iż Polacy bardzo chętnie wybierają zachodnich sąsiadów jako miejsce pracy, mieszkania i życia. I wiele wskazuje na to, iż w najbliższej przyszłości nie ulegnie to zmianie.

 

Zobacz także: Jak szukać pracy za granicą

Leave your thoughts

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”