Email: kontakt@zagranica24.pl

Holandia- państwo, które można pokochać!

Holandia, a właściwie Królestwo Niderlandów to jedno z niewielu państw europejskich, w których spotykamy się z monarchią parlamentarną. Panujący aktualnie król Wilhelm Aleksander to pierwszy od wielu lat monarcha płci męskiej. Jego poprzedniczki, czyli matka królowa Beatrycze oraz babka Juliana objęły swoimi rządami prawie cały XX oraz początek XXI wieku. Następczyni tronu czyli Katarzyna Amalia już za kilka lat będzie mogła kontynuować dzieło rozpoczęte przez babcię oraz prababcię. 

 

Holandia

Trochę geografii ze szczyptą wiedzy politycznej

Królestwo Niderlandów to zgodnie wiedzą geograficzną państwo złożone z zarówno z terenów położonych w Europie Zachodniej, jak i południowej części Ameryki Północnej. Będące członkiem Unii Europejskiej państwo podzielić można na cztery państwa składowe oraz trzy gminy zamorskie. Językiem urzędowym jest język niderlandzki (zwany również flamandzkim), a także język fryzyjski (od kilku lat), którym posługuje się około 500 tysięcy osób zamieszkałych terytoria zależne od Holandii.

Pierwsze wzmianki o zamieszkaniu terenów należących aktualnie do Holandii pochodzą sprzed 200 tysięcy lat p.n.e. W okresie od starożytności do końca średniowiecza ziemie te przechodziły pod różne zwierzchnictwa, do których zaliczyć należy m.in. Cesarstwo Rzymskie, Burgundów, a także dynastię Habsburgów. Podpisana w 1579 roku Unia Utrechcka była początkiem formowania się państw, które dzisiaj obejmują tereny Belgii oraz Królestwa Niderlandów. Dynastią rządzącą była dynastia Oranje-Nassau. Od nazwy dynastii wywodzi się m.in. nieoficjalny kolor państwa holenderskiego, czyli pomarańczowy.

Położone w pobliżu Niemiec państwo w roku 1815 zostało połączone z Belgią, która jednak już 15 lat później (1830 rok) odłączyła się i ogłosiła niepodległość. W roku 1814 została ogłoszona konstytucja będąca początkiem przemian zachodzących przez dziesiątki lat w Królestwie Niderlandów. Ogłoszenie neutralności politycznej nie uchroniło Holandii przed inwazją III Rzeszy, dlatego też państwo okupowane było przez nieprzyjaciela aż do 1945 roku. W ówczesnym okresie na czele rządu stała królowa Wilhelmina przebywająca razem z współpracownikami w Londynie.

Położona w Europie Zachodniej Holandia charakteryzuje się klimatem ciepłym umiarkowanym, czego wynikiem są małe amplitudy temperatur rocznych. Delikatny klimat sprzyja mgłom, które bardzo często na tych terenach występują. Na uwagę zasługuje również obecność dużych rzek, do których zaliczamy Ren, Mozę oraz Skaldę. Klimat holenderski sprzyja turystyce, dlatego też latem państwo to jest chętnie odwiedzane przez zagranicznych turystów.

 

Holandia- Gospodarka i szkolnictwo idą w parze

 

Królestwo Niderlandów uważa się za kolebkę kapitalizmu. Występująca w Holandii gospodarka rynkowa w głównej mierze oparta jest na własności prywatnej. Pomimo małej liczby osób zatrudnionych w sektorze rolniczym, Holandia poszczycić może się trzecim miejscem pod względem ilości eksportowanej żywności. Ponadto krajowa gospodarka opiera się także na eksporcie tulipanów, które są symbolem rozpoznawanym na całym świecie.

 

Umiłowanie do kolarstwa (szacuje się że w Holandii jest więcej rowerów niż mieszkańców) sprawia, że w kraju tym rozwija się także prężnie przemysł kolarski. Na uwagę zasługują ponadto firmy takie ja Shell, Nationale-Nederlanden oraz Philips. Znany na całym świecie producent elektroniki użytkowej posiada swoje fabryki nie tylko w w samej Holandii, ale również wielu innych państwach europejskich. Z inicjatywy firmy Philips w roku 1913 powstał klub sportowy, który dzisiaj znany jest jako PSV Eindhoven.

 

Szkolnictwo wyższe w Holandii podzielić można na dwie grupy. Jedna z nich obejmuje uniwersytety, podczas gdy druga odpowiada polskim uczelniom wyższym kształcącym w zawodach o profilu technicznym. Holendrzy poszczycić mogą się znajomością wielu języków obcych. W języku angielskim potrafi porozumiewać się ponad 90% społeczeństwa. Język niemiecki oraz francuski cieszą się trochę mniejszą popularnością. Nacisk na wielojęzyczność kładziony jest od dzieciństwa, dlatego też porozumiewanie się w 2 czy 3 językach nie jest w Holandii czymś zaskakującym.

 

Miasto narkotyków, prostytucji oraz małżeństw homoseksualnych

 

Królestwo Niderlandów oficjalnie posiada dwa miasta uważane za jego stolice. Jedną z nich jest Haga, która pełni funkcję administracyjną, podczas gdy druga to Amsterdam. Fakt ten regulowany jest konstytucją aktualnie obowiązującą na terenie Królestwa. Konstytucyjna stolica Holandii to miasto przede wszystkim kojarzone z wolnością i swobodą.

 

W mieście tym spotkać można zarówno prostytutki, jak i osoby zażywające tzw. miękkie narkotyki. W całej Holandii dozwolona jest aborcja, a także zawieranie małżeństw przez osoby tej samej płci. Pod wieloma względami Holandia stanowi więc kraj liberalizmu i powszechnej swobody. W Amsterdamie bez skrępowania można więc udać się do tzw. coffeeshopu, a także skorzystać z usług w Dzielnicy Czerwonych Latarni.

 

Amsterdam rocznie odwiedzany jest przez prawie 5 milionów turystów. W przypadku państwa takiego jak Holandia stolica konstytucjonalna jest częściej odwiedzana niż bardziej oficjalna pod względem charakteru Haga. W mieście znajduje się ponad 350 hoteli, które chętnie przyjmują turystów z całego świata.

 

Ciekawostek kilka o Holandii

 

A oto kilka ciekawostek, które na pewno przybliżą charakter Królestwa Niderlandów:

1. Holandia słynie nie tylko z tulipanów, ale również wiatraków. Prześmiewczo uważa się, że za każdym rogiem stoi wiatrak.

2. Kraj ten jest najbardziej zaludniony w Europie.

3. Podstawę wielu dań stanowią ziemniaki oraz ser.

4. 25% Holandii leży poniżej poziomu morza.

5. 30% osób rodzi się w domu, a nie w szpitalu.

6. Pomimo dozwolonej aborcji, notuje się tutaj zaskakująco niską liczbę niechcianych ciąż. W większości z klinik korzystają cudzoziemcy.

7. W Holandii występują podgrzewane ścieżki rowerowe.

8. Wiatr wieje w Królestwie Niderlandów przez 360 dni w roku.

9. Każda osoba (powyżej 14 roku życia) musi posiadać przy sobie dowód tożsamości.

A Ty jaką ciekawostkę chciałbyś tutaj dodać?

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”