Email: kontakt@zagranica24.pl

Hamburg- Perła północy Niemiec

Perła północy, miasto, które ma więcej mostów niż Wenecja i Amsterdam razem wzięte. To właśnie jest Hamburg, miasto w północnych Niemczech, położone u ujścia rzeki Łaby do Morza Północnego. Administracyjnie podzielony jest na 7 okręgów.
Hamburg jest największym portem morskim położonym tak daleko od morza, jest również centralnym ośrodkiem handlu z krajami Europy Wschodniej i Północnej.

 

Hamburg- Historia

 

Miasto istnieje od początku VIII wieku, świadectwem jego historii są przede wszystkim zabudowania i zabytkowa architektura. W centrum miasta znajduje się piękny dworzec, stare miasto czy okazały, neorenesansowy Ratusz, zbudowany w 1897 roku. Budynek ten posiada bardzo ciekawą konstrukcję, można go wpisać w sześcian- długość to 111 metrów, a wieża ma wysokość 112 metrów.

Status Wolnego Miasta Rzeszy oraz prawo pobierania ceł, miasto zyskało pod koniec XII wieku, od tego czasu metropolia cały czas zyskiwała na znaczeniu. W XIX wieku było to już największe miasto Europy. Stworzenie strefy wolnocłowej oraz ciągła rozbudowa tylko poprawiała kondycję i tak dobrze prosperującego miasta, natomiast import kakao i kawy oraz egzotycznych przypraw pozwolił na jego totalny rozkwit. Miasto przeżyło też dwie czarne momenty były to: bombardowanie w 1943 roku i Wielka Powódź w 1962.

Na miastem górują wieże czterech kościołów,: św. Katarzyny, św. Jakuba, św. Mikołaja i św. Michała. Pomiędzy nimi wiją się kręte, malownicze uliczki , które prowadzą zarówno do placów i sklepów, ale też bardziej tajemniczych przestrzeni.

 


Saksonia – kompendium wiedzy- poznajemy Niemcy


 

Wiele z nich prowadzi nad kanałami, ponieważ miasto w całości zbudowane jest nad wodą, mostów jest tutaj 2,3 tys. – jest to ewenement na skalę światową. Spacerując po mieście nie można ominą nowoczesnej dzielnicy Hafencity, do której możemy dojść wprost ze starego miasta. Kiedyś tereny portowe, dziś jest to ultra nowoczesna dzielnica przemysłowa, z postindustrialnymi budynkami mieszkalnymi oraz malowniczo wkomponowanymi kawiarenkami i restauracjami.

Hamburg administracyjnie podzielony jest na siedem dzielnic, te natomiast dzielą się na kwartały, z których jednym z najciekawszych i najbarwniejszych jest bez wątpienia St. Pauli czyli słynna dzielnica czerwonych latarni, która nocą zamienia się w prawdziwy teatr rozpusty.

Hamburg Niemcy często określają jako jedno z najbardziej rozrywkowych miast, ponieważ oprócz St. Pauli, miasto słynie również z ogromnej ilości scen teatralnych- jest ich ponad 300. Największą z nich jest wybudowana w XVII wieku Hamburska Opera Narodowa, równie sławne są: Teatr Niemiecki czy Teatr Thalia. Hamburg. Niewielu wie, że zaraz po Nowym Jorku i Londynie, to właśnie Hamburg jest trzecią co do wielkości sceną musicalową na świecie.
Co ciekawe Hamburg posiada status wolnego miasta,ale jest też niemieckim krajem związkowym.

 

Zabytki

 

Stare zabytkowe miasto, które w większości zostało zniszczone w wyniku alianckiego nalotu dywanowego 27 lipca 1943 (ponad 40 tysięcy ofiar).
Wyjątkowym miejscem jest portowa Dzielnica Spichlerzy Speicherstadt, usytuowana między Deichtorhallen i Baumwall. Stare, budynki z czerwonej cegły z gotyckimi wieżyczkami są jedną w największych atrakcji okolicy.

Targ Rybny- w niedzielę można kupić tu praktycznie wszystko, od starego dzbanka po najbardziej wyszukane owoce i przyprawy. Tradycja tego miejsca siega 1703 roku.

Blankenese- czyli dawna wioska rybacka nad Łabą. Malownicze, wąskie uliczki, piękne domki, można podziwiać je z pokładu statku.
Alsterpark- czyli zielony Hamburg. Urokliwe miejsce gdzie można odpocząć od zgiełku miasta i wypożyczyć łódkę.
Muzea warto odzwiedzić chociaż kilka z bogatej oferty miasta: Muzeum Sztuki i Rzemiosła (Museum für Kunst und Gewerbe), Bucerius Kunst Forum czy cudowny świat kolejek elektrycznych w Dzielnicy Spichlerzy (Speicherstadt), PANOPTIKUM lub Muzeum Kawy w hamburskiej palarni kawy Burg.

 

Lotnisko Hamburg

Lotnisko położone jest około 8 kilometrów na północny zachód od centrum miasta, znajduje się tam międzynarodowy port lotniczy.

Port w Hamburgu
Port w Hamburgu jest ważnym centrum handlu z krajami Europy Wschodniej i Północnej.

 

Czym Cię może zaskoczyć stolica Niemiec?  Kliknij

 

Ciekawostki:

 

Liczba ludności: 1 750 194
Waluta: euro (EUR)
Powierzchnia: 755,26 km2

Obcokrajowcy to ponad 20% mieszkańców, szacuje się, że samych Polaków jest ponad 73 tysiące.

To w Hamburgu powstała pierwsza dzielnica biznesowa w Europie, w okręgu Kontorhaus, wzniesiona została w latach 1920-1930.

Pod względem wielkości jest to drugie miasto w Niemczech.

Hamburg ma najwięcej mostów ze wszystkich europejskich miast, ma ich więcej niż Amsterdam i Wenecja razem wzięte, bo aż 2302.

Najchętniej wybieranym miejscem wypoczynku i rekreacji jest Alsterpark. To w tym miejscu rzeka Alster czyli dopływ Łaby, tworzy jeziora Außenalster i Binnenalster.Na jeziorach można popływać bądź wypożyczyć łódkę.

W centrum miasta usytuowany jest największy ogród japoński w Europie połączony z palmiarnią oraz ogrodem botanicznym, które tworzą zespół zwany Planten un Blomen.

Optymalną formą zwiedzania miasta jest rejs statkiem wycieczkowym, wtedy można w całości podziwiać panoramę tego hanzeatyckiego miasta.

 

Sprawdź również: Drezno – zabytki, atrakcje i ciekawostki

 

 


Praca i Życie za Granicą- oferty pracy, turystyka, informacje


 

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”