Email: kontakt@zagranica24.pl

Drezno – zabytki, atrakcje i ciekawostki

Drezno to stolica Saksonii i jedno z najpiękniejszych miast w Niemczech. Turystów przyciąga przede wszystkim licznymi zabytkami, bogatymi zbiorami sztuki, ciekawą historią, jak również słynnymi imprezami w dzielnicy Neustadt. To właśnie w Dreźnie rezydowali polscy królowie i przebywali najwybitniejsi twórcy polscy podczas emigracji.

 

Z czego słynie Drezno?

Drezno niekiedy nazywane jest perłą baroku, a nawet Florencją Północy. Nic dziwnego, bo mimo skomplikowanej historii i wojen miasto udało się odbudować, a spuścizna historyczno-kulturowa została zachowana. W mieście znajduje się blisko 40 muzeów i galerii sztuki, jak również wiele teatrów, kin czy bibliotek.

Drezno słynie także ze znakomicie zaopatrzonych księgarni. Podczas zwiedzania koniecznie trzeba także wstąpić do jednej z wielu restauracji. Kuchnia saksońska jest bowiem jedną z najlepszych w Niemczech i stanowi mieszaninę germańskich potraw z widocznymi wpływami dań polskich i czeskich. Na pierwsze danie często podawana jest zupa ziemniaczana, a na drugie – pieczeń. Najpopularniejszy deser stanowi natomiast sernik.

 

12 ciekawostek o Austrii

 

Drezno atrakcje

Będąc w Dreźnie, warto odwiedzić Kunsthofpassage, czyli grający dom. Jest to centrum kultury i sztuki z fasadą zaprojektowaną w taki sposób, by szereg rynienek i okapów, którymi spływa woda, wygrywał melodie. Nie trzeba nawet czekać na deszczowy dzień – woda wlewana jest do rynien automatycznie kilka razy dziennie.

Co zaskakujące, w Dreźnie znajduje się także najpiękniejszy sklep z nabiałem – Pfunds Molkerei ponad 20 lat temu został nawet wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Mleczarnia założona już w 1880 roku wyglądem przypomina raczej pałac niż miejsce, w którym przetwarzane było mleko. Ściany i podłogi są bogato zdobione, a w jednym z pomieszczeń znajduje się nawet fontanna. Obecnie w Pfunds Molkerei nadal sprzedaje się mleko i mleczne wyroby oraz kosmetyki. Na uwagę zasługuje także Panometer, czyli interaktywna panorama barokowego Drezna z czasów Augusta II Mocnego. Urządzona została w pomieszczeniu o kształcie rotundy. Dodatkową atrakcją są tam zdjęcia i obrazy przedstawiające Drezno zmieniające się na przestrzeni wieków.

 

Bawaria- Co wiesz na jej temat?

 

Drezno zabytki

Mimo bombardowań z 1945 roku w Dreźnie znajduje się naprawdę wiele zabytków wartych uwagi. Co ciekawe, dużą zasługę w budowie centrum miasta ma August II Mocny – niegdyś król Polski. Jednym z symboli Drezna i działalności Augusta II Mocnego jest pałac Zwinger, czyli kompleks sześciu pawilonów połączonych galeriami. Wybudowany w stylu późnobarokowym pełnił funkcje reprezentacyjne. Obecnie w pałacu mieści się muzeum i galeria sztuki z bezcennymi dziełami z okresu renesansu i baroku oraz bogatą kolekcją porcelanowych naczyń z całego świata.

W mieście znajduje się także Katedra świętej Trójcy, nazywana czasem katedrą dworską. Wybudowana została w XVIII wieku w stylu barokowym. Po zniszczeniach podczas nalotów została odbudowana w drugiej połowie XX wieku. Obecnie zachwyca przede wszystkim ołtarzem głównym wykonanym z białego marmuru i organami z XVIII wieku. Znaleźć tam można także srebrną urnę z sercem Augusta II Mocnego.

 

Wyspa Muzeów w Berlinie

 

Na szczególną uwagę zasługuje także majestatyczny budynek Opery Sempera wzniesionej w XIX wieku. Opera dwukrotnie ulegała zniszczeniu – najpierw strawił ją pożar, potem pochłonęło bombardowanie. Odbudowana została dopiero pod koniec XX wieku i obecnie należy do jednych z najpiękniejszych oper w Europie. Pełni funkcję sceny Saksońskiej Opery Państwowej i siedziby orkiestry symfonicznej Staatskapelle Dresden.

Będąc w Dreźnie, warto zobaczyć także Pałac Japoński – zabytkowy budynek z początku XVII wieku rozbudowany jako czteroskrzydłowy kompleks z dachami w stylu japońskim i rzeźbami w stylu chińskim. Po wojnie pałac odbudowano, a przy nim utworzono malowniczy park uznawany za jeden z najpiękniejszych w całej Saksonii.

 

Drezno ciekawostki

Warto pamiętać, że Drezno jest piękne nie tylko samo w sobie – warte uwagi są także jego okolice. Ponieważ miasto słynie z doskonałego wina, stworzono tu nawet specjalną Saksońską Drogę Winną prowadzącą turystów do regionu, w którym jest ono produkowane. To właśnie w Dreźnie odbywa się też słynny Festiwal Wina. Miasto jest także odpowiednią propozycją dla osób, które uwielbiają nocne imprezy – znaleźć tu można wiele dyskotek, klubów nocnych czy pubów. Panuje przy tym duża różnorodność- zarówno miłośnicy jazzu, jak i muzyki elektronicznej znajdą coś dla siebie. W Dreźnie organizowany jest Dixieland, czyli jeden z największych festiwali jazzowych w Europie, jak również Dresdner Musikfestspiele – dla fanów muzyki klasycznej.

 

Praca w Dreznie- Czy warto podjąć tam pracę?

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”