Email: kontakt@zagranica24.pl

Bawaria- Co wiesz na jej temat?

Bawaria to najlepiej rozwinięte oraz największe pod względem powierzchni państwo związkowe Niemiec. Region ten stanowi prawdziwe centrum turystyczne, do którego każdego roku przyjeżdżają tysiące osób z całego świata. Na popularność Bawarii wpływa zarówno korzystne położenie geograficzne oraz przystępny klimat, jak i dostęp do wielu turystycznych atrakcji czy niezwykle zróżnicowanej kultury.

Gdzie leży Bawaria?

Bawaria graniczy z innymi krajami związkowymi, takimi jak Saksonia, Turyngia, Hesja oraz Badenia-Wirtembergia. Dzieli granice również z Austrią i Czechami, a od strony Jeziora Bodeńskiego – ze Szwajcarią. Stolicą Bawarii jest Monachium (około 1500 tys. mieszkańców), położone nad rzeką Izarą na Wyżynie Bawarskiej. Miasto to stanowi główny ośrodek kulturalno-naukowy oraz gospodarczy w południowej części Niemiec. Do największych miast Bawarii należą także Norymberga (około 500 tys. mieszkańców) oraz Augsburg (około 300 tys. mieszkańców). Największe, główne rzeki płynące przez Bawarię to Dunaj oraz Men. Region może się pochwalić także jeziorami Ammersee, Chiemsee oraz Starnberger See. Oprócz tego słynie z kilku ważnych wzniesień, takich jak mierzący 2224 metry Nebelhorn, Zugspitze, Watzmann czy Grosser Arber.

 

Ludzie w Bawarii

 

Bawaria jest podzielona na siedem Regierungsbezirke, czyli swoistych rejencji. Każdy z tych regionów cechuje się odrębną kulturą, a także dość łatwo rozpoznawalnym akcentem językowym mieszkańców. Bawarię zamieszkuje wiele grup etnicznych. Do najliczniejszej należą Bawarowie (6,4 mln) oraz Frankowie (4,1 mln). Oprócz nich spotkać można również Szwabów (1,8 mln) oraz tzw. “nowych” Bawarczyków. Zaliczają się do nich obywatele sudeccy, uchodźcy oraz inny wysiedleni, którzy przybyli do Niemiec po drugiej wojnie światowej. Wszyscy posługują się językiem niemieckim, jednak z uwagi na zróżnicowanie etniczne, w Bawarii występuje kilka gwar górnoniemieckich. Dialekt bawarski jest często klasyfikowany jako język odrębny od niemieckiego. Uwagę zwraca w nim przede wszystkim powszechna dysglosja, czyli wykorzystanie w mowie gwary lokalnej, a w piśmie standardowego języka narodowego. Dialekt bawarki upowszechnił się także w Austrii, gdzie nazywany jest austriacko-bawarskim. W miejscu takim jak Bawaria Niemcy posługują się także innymi dialektami: turyngijskim, szwabskim oraz wschodnio-frankońskim i reńsko-frankońskim.

 

Atrakcje turystyczne Bawarii

 

W tak charakterystycznym regionie jak Bawaria atrakcje turystyczne odgrywają bardzo istotną rolę. Do najsłynniejszych imprez należy między innymi największy na świecie festiwal piwa – Oktoberfest. Począwszy od 1811 roku, odbywa się on corocznie w Monachium, we wrześniu. Impreza zawsze rozpoczyna się na dwa tygodnie przed pierwszą niedzielą października i trwa 17 dni. Turyści mogą również podziwiać w Bawarii liczne zabytki. Należą do nich chociażby te wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, czyli rezydencja biskupów Wurzburga, stare miasto w Bambergu, kościół pielgrzymkowy w Wies, stare miasto w Ratyzbonie czy retycka część Limesu Górnogermańsko-Retyckiego. Oprócz tego warto odwiedzić zabytki w Monachium, na przykład katedrę Najświętszej Marii Panny, słynną Rezydencję z polskimi zbiorami czy pałac barokowy Nymphenburg. Oprócz tego Bawaria słynie z popularnych ośrodków sportów zimowych oraz wodnych, na przykład Garmisch-Partenkirchen..

 

Poznaj Austrię:

Praca: Praca Austria

Turystyka: Austria Ciekawostki

 

Jaki panuje klimat w Bawarii?

 

W Bawarii panują wyraźnie zdefiniowane pory roku, z mroźną zimą i gorącym latem. Temperatury wynoszą średnio od -5 do 1 w zimie, a w lecie od 12 do 23 stopni Celsjusza. Najcieplejszym miesiącem roku jest lipiec, a najchłodniejszym przeważnie styczeń. Statystycznie przez około 100 dni w roku temperatura leży poniżej zera. Łączna liczba godzin słonecznych wynosi rocznie 1600 – 1900, co daje średnio 14 dni w miesiącu. Klimat w Bawarii jest umiarkowany i przejściowy, lokując się między kontynentalnym a morskim. W Alpach Bawarskich stale utrzymuje się klimat górski. Turyści odwiedzają region przez cały rok, jednak przypuszczalnie najlepszy okres podróży to lipiec, sierpień oraz wrzesień. Góry i wzgórza Bawarii pokryte są śniegiem od grudnia do lutego, a w przypadku wyżej położonych stoków nawet do kwietnia. Szczególnie urokliwa jest jednak wiosna, kiedy całe otoczenie zaczyna rozkwitać po zimowym śnie.

 

Krótka historia Bawarii

 

Aktualny obszar Bawarii był w VI wieku zajmowany przez Bawarów, państwo plemienne ludu germańskiego z licznymi korzeniami. Utworzyli własne księstwo, które później zależne było od państwa Franków. Za pierwszego znanego władcę Bawarii uchodzi Garibald I, panujący do roku 590. Po przejęciu władzy przez dynastię Luidpoldingów, Bawaria rozrosła się do granic Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Tron bawarki został w 1070 roku oddany Welfom, sprzymierzonym z królem Henrykiem IV. Następnie panowaniem zajmowała się dynastia Wittelsbachów. Od 1623 roku stali się elektorami, a w 1806 roku Bawaria została królestwem. W 1818 roku przemianowano ją na monarchię konstytucyjną, a w 1871 włączono do Cesarstwa Niemieckiego. W skład Republiki Federalnej Niemiec Bawaria ostatecznie weszła w 1949 roku.

 

Gospodarka w Bawarii

 

Bawaria uznawana jest za jeden z najbogatszych niemieckich regionów. Ma na to wpływ mocno rozwinięty przemysł lotniczy, włókienniczy i elektroniczny, a przede wszystkim maszynowy. Do najpopularniejszych przedsiębiorstw bawarskich należą producenci samochodów BMW i Audi, ciężarówek i autobusów MAN czy też twórcy silników MTU. Bawaria słynie także z koncernu militarnego i lotniczego Airbus Group, znanego operatora komórkowego o2 Germany czy firmy reasekuracyjnej Munich Re. Bardzo wydajne i rozwinięte jest rolnictwo – Bawaria może się poszczycić największą w całym kraju produkcją wyrobów mleczarskich. Na uwagę zwraca ponadto obecność trzech elektrowni atomowych oraz jednego reaktora badawczego. W Bawarii wysoko rozwinęły się także rafinerie, w których ropa dostarczana jest z portów Morza Śródziemnego. Łącznie PKB Bawarii wynosi 544 mld USD, czyli znacznie więcej niż produkt krajowy brutto całej Polski.

 

Poznaj Berlin:

Praca: Praca Berlin

Atrakcje: Berlin Atrakcje

Ceny mieszkań: Mieszkania Berlin

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”