Email: kontakt@zagranica24.pl

Austria – wszystko co powinieneś wiedzieć w pigułce

Austria to jedno z ważniejszych państw znajdujących się na terenie Unii Europejskiej. Jego rola jest dosyć znacząca, zarówno jeżeli chodzi o gospodarkę jak i kwestie polityczne, choć oczywiście Austrii daleko jeszcze do takich mocarstw jak Francja czy Niemcy. Państwo to natomiast staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem jeżeli chodzi o krótkie wycieczki po europejskich stolicach. Z wielu miast na terenie naszego kraju zostały uruchomione stosunkowo niedrogie połączenia z Wiedniem. Każdy, kto wybiera się do tego wyjątkowego kraju, powinien co nieco wiedzieć na jego temat. 

Krótka historia Austrii

Republika Austrii, bo tak właśnie brzmi pełna nazwa tego kraju, to państwo leżące na terenie Europy Środkowo – Wschodniej. Posiada ustrój federacyjny – w jego skład wchodzi dziewięć częściowo niezależnych landów. W czasach starożytnych współczesne tereny austriackie zamieszkiwane były przez Celtów. Na początku współczesnej ery zostały te plemiona podbite przez wojska cesarstwa rzymskiego, co odcisnęło ogromne piętno zarówno na kulturze tego kraju jak i jego późniejszej historii.

W następnych wiekach ziemie te wielokrotnie zmieniały swoich zarządców. Czasy średniowiecza to okres wchłonięcia ziem austriackich przez rzeszę niemiecką. Przez ponad pięć wieków obszar ten był rządzony przez potężną dynastię Habsburgów. Jest to jeden z najlepszych okresów w dziejach tych ziem. Druga połowa dziewiętnastego wieku to czas Austro-Węgier. Republika ta istniała przez pół wieku, a jej kres przyniósł koniec pierwszej wojny światowej, po której to Austria na mocy traktatu wersalskiego straciła swoją dawną świetność i ogromną strefę wpływów. Austria członkiem Unii Europejskiej stała się w 1995 roku.

 

Najważniejsze informacje na temat kraju

 

Jak już wcześniej wspomniano, Republika Austrii to kraj federacyjny położony w południowo – wschodniej części Europy. Na całe państwo składa się dziewięć landów, czyli tak jakby naszych województw. W porównaniu jednak do województw polskich posiadają one o wiele większą niezależność. Językiem urzędowym na terenie Austrii jest niemiecki, chociaż bez trudu można wyczuć miejscowy dialekt. Powierzchnia Republiki Austrii to nieco ponad 84 tysiące kilometrów kwadratowych, a liczba ludności ledwo przekracza osiem i pół miliona. Nie jest to zatem duży kraj – liczba ludności jest pięciokrotnie mniejsza niż chociażby w Polsce. Kraj ten ma jednak dosyć bogatą kulturę i historię i chociażby właśnie z tego powodu warto go odwiedzić. Walutą obowiązującą na terenie Austrii jest euro.

 

Podróżując do Austrii jednym z obowiązkowych przystanków powinna być stolica Austrii jaką jest Wiedeń. Warto przez chwilę przyjrzeć się gospodarce tego stosunkowo niewielkiego kraju. Od wielu lat panuje w tym kraju model gospodarki rynkowej, co oznacza że nie jest ona jakoś specjalnie sterowana z centralnego aparatu państwowego, jak to miało miejsce chociażby na terenie Polski za czasów PRL-u.

Więcej na temat stolicy Austrii znajdziesz tutaj: Wiedeń

Kraj ten jest jednym z najbardziej rozwiniętych ekonomicznie członków Unii Europejskiej, a jego mieszkańcy z pewnością nie mogą (przynajmniej w znacznej części) narzekać na deficyty finansowe. Według statystyk, patrząc po wartości produktu krajowego brutto na osobę, Austria zajmuje czwarte miejsce w całej wspólnocie europejskiej. Jest to kraj zdecydowanie nierolniczy (niecałe dwa procent PKB) – zdecydowanie większy nacisk położony jest na przemysł oraz turystykę. Zwłaszcza turystykę – dogodne warunki geograficzne przyciągają każdego roku wielu turystów do Austrii – zarówno w okresie letnim jak i zimowym.

Flaga Holandii- dlaczego takie, a nie inne barwy?

Ważne informacje turystyczne

Wybierając się nawet na krótki wyjazd do Austrii należy poznać garść przydatnych informacji turystycznych. Austria od wielu lat jest członkiem Unii Europejskiej, należy również do krajów zjednoczonych w strefie Schengen, co niesie za sobą określone konsekwencje także dla polskich obywateli. Jeszcze kilkanaście lat temu aby dostać się do tego kraju należało mieć ze sobą paszport i odczekać swoje w długich kolejkach na kilku granicach. Obecnie nie ma takiego problemu. Odkąd Polska dołączyła do wspólnoty Schengen, kontrole graniczne zostały zniesione. Nie oznacza to jednak tego, że nie można zostać skontrolowanym przez straż graniczną czy miejscową policję. Wciąż prowadzone są kontrole wyrywkowe, zwłaszcza w sytuacjach podniesionego zagrożenia.

Obowiązkiem każdej osoby, która przebywa na terenie Austrii jest posiadanie stosownych dokumentów potwierdzających tożsamość – może to być przykładowo paszport albo dowód osobisty. Jeżeli chodzi o najbardziej popularne kierunki podróży, to oczywiście oprócz Wiednia (w którym warto napić się mocnej czarnej kawy przegryzanej przepysznym torcikiem wiedeńskim) turyści najchętniej wybierają austriackie góry, zwłaszcza w sezonie zimowym. Na terenie tego kraju działa cała sieć doskonale rozwiniętych ośrodków narciarskich, które w każdym sezonie przygotowują bardzo zróżnicowane trasy zjazdowe. Frajda jest zapewniona zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę z nartami jaki dla tych, którzy jazdę na dwóch deskach mają we krwi od wielu, wielu lat.

 

Austria Ciekawostki- Zobacz Koniecznie!

 

Austria mapa sąsiadów i położenie kraju

 

Austria zajmuje stosunkowo niewielką powierzchnię w centralno – wschodniej części Europy. Graniczy ona z ośmioma innymi państwami. Są to: Czechy, Niemcy, Słowacja, Węgry, Słowenia, Włochy, Liechtenstein oraz Szwajcaria. Najważniejsze z austriackich miast – czyli Wiedeń, jego stolica – położone jest we wschodniej części kraju. Mapa administracyjna Austrii jest dosyć ciekawa. Kraj został podzielony na dziewięć landów.

Każdy z krajów związkowych posiada część niezależnych praw oraz swój własny rząd. Do krajów związkowych znajdujących się na terenie Republiki Austrii zaliczają się: Burgenland, Dolna Austria, Górna Austria, Karyntia. Ziemia Salzburska, Styria, Tyrol, Vorarlberg oraz Wiedeń. Królową, a raczej Królem rzek w Austrii jest bez wątpienia Dunaj – jest to najdłuższa rzeka w tym kraju. Warto wspomnieć również najwyżej położony punkt, czyli Grossglockner znajdujący się na wysokości 3797m.

 

Jeżeli interesuje Cie: praca w Austrii- kliknij

 


Praca i Życie za Granicą


 

ZaGranicą24.pl

Wymarzona praca jest w zasięgu każdego z nas! Gwarancją każdego sukcesu jest uporczywa walka aż do samego końca, można tu przytoczyć słowa Thomasa Edisona:

“Najpewniejszą drogą do sukcesu jest wciąż próbować, jeszcze ten jeden raz”